EkonomiSON DAKİKA

Bu ürünlerin hepsinde KDV’nin yüzde 18’den yüzde 1’e düşürülmesi için konu meclis gündemine getirildi!

Cumhurbaşkanı Erdoğan temel gıda ürünlerinde KDV’nin yüzde 1’e düşürüldüğünü duyurdu ama birçok zaruri ihtiyaç olan bebek bezleri ve hasta bezleri gibi ürünlerde hala KDV oranı yüzde 18. Gaziantep Milletvekili Bayram Yılmazkaya, bugün bu konuyu meclis gündemine getirerek bu ürünlerin hepsinde KDV’nin yüzde 18’den yüzde 1’e düşürülmesi gerektiğini belirtti. Konuya ilişkin Yılmazkaya şu açıklamaları yaptı;

Bebek bezi, yetişkin hasta bezi, yatak koruyucu, hijyenik ped ve ıslak havlu gibi zorunlu temel ürünlere lüks tüketim ürünleri gibi yüksek KDV oranlarının uygulanması yanlış bir vergi politikası olup bu uygulamanın bir an önce değişmesi gerekmektedir. Bu sebeple, bebeklerin ve hastaların temel ihtiyacı olan bu ürünlerdeki KDV oranlarının yüzde 18’den yüzde 1’e düşürülmesi gereklilik arz etmektedir.

Özellikle geçinmekte zorlanan engelli yurttaşlarımızın aileleri ve çocuklu aileler için önemli bir destek olacaktır. Hasta alt bezi ile bebek bezinin lüks olmadığı gibi zorunlu bir ihtiyaç olduğunu kimse inkâr edemez ancak görünen o ki Sayın Cumhurbaşkanı evli çiftlerden 4-5 çocuk isterken bebek bezinin ne kadar pahalı olduğunun, hatta bebek bezinden alınan yüzde 18 KDV’nin bile farkında değil galiba.

Bu gidişle aylık 800 TL’ye ulaşan bir bebek bezi masrafı nedeniyle vatandaşımız bebeğini eski türlerde olduğu gibi taşa toprağa yatıracak gibi görünüyor. İşte ülkenin geldiği hâl diyorum, yüce heyeti saygıyla selamlıyorum.