EkonomiSON DAKİKA

Hayvan Borsası durma noktasına geldi

Ağrı Milletvekili DİRAYET DİLAN TAŞDEMİR hayvan borsasının durma noktasına geldiğini duyurdu. Yapılan yanlış politikalardan dolayı insanların ne hayvan alabildiklerini nede üreticilerin hayvan satabildiklerini söyledi. Konuya ilişkin Taşdemir şu açıklamalarda bulundu;

Kentimizin sanayisi olarak tarif ettiğimiz Hayvan Borsası durma noktasına geldi. Oysa, Hayvan Borsası sadece Ağrı’nın değil, birçok ilin de gelip gittiği, hayvanların alınıp satıldığı bir canlı merkezdi ama şu an gidin bakın insanlar düşünüyor; ne hayvan alabiliyor ne hayvan satabiliyor çünkü yem fiyatları, yayla yasakları, yine sizin bu yanlış politikalarınız gerçekten ekonomiyi bitme noktasına getirdi kentimizde.

Yine, değerli arkadaşlar, kentimizde derin bir yoksulluk yaşanıyor, gerçekten insanlar açlık sınırında. Bırakın asgari ücreti, bu asgari ücret bizim için artık lüks bir kavram. Ağrı’da 500 TL’nin bile girmediği binlerce hane var ama Ağrılılara elektrik faturası geliyor 1.000 TL, 1.500 TL. Bunu protesto etmek için Doğu Beyazıt halkı sokağa indi, itirazını, demokratik hakkını kullandı; haklı bir biçimde buna isyan etti.

ÇETİN ARIK (Kayseri Milletvekili) -Akkışla, iktidar partisinin unuttuğu, gözden çıkardığı, yok saydığı; gilaburusu, yoğurdu ve mert insanlarıyla ünlü, küçük, şirin bir ilçemiz. Nüfusunun çoğunluğu tarım ve hayvancılıkla uğraşır. Yem fiyatlarının artması, elektrik fiyatlarındaki yükselme nedeniyle hayvancılığı da tükenme noktasına geldi. Zaten ilkbahar, koyunculuk yapanlar için çile ayıdır. AKP, her seçim döneminde Akkışlalı hemşehrilerimize bol kepçeden seçim vaadi verir ama seçim bitince verilen sözlerin hepsini unutur. Akkışlalı hemşehrilerimize devlet hastanesi sözü verildi, “Hayırlı olsun.” denildi, tarih açıklandı, Akkışla’nın her yerine boy boy hastane fotoğrafları asıldı, televizyon programları yapıldı ama gelinen noktada nüfus azaldı, kalan nüfus da zaten yaşlı “Hastane sizin neyinize?” deniliyor. Devlet hastanesini bekleyen Akkışla, elindeki adliyeden de oldu; iyi mi?