GündemSON DAKİKA

Kılıçdaroğlu ve Yavaş arasında Cumhurbaşkanlığı adayı tartışması giderek büyüyor!

2022 yılına girdiğimiz günden bu yana ekonomi gerekçelerle muhalefet partileri tarafından etken söylemleri giderek dozunu artırırken bir taraftan da Millet ittifakının Cumhurbaşkanı adayının kim olacağına dair muhalefet partileri arasında tartışma sürüyor. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı arasında süren Cumhurbaşkanı adayı tartışması bugün Kılıçdaroğlu’nun yaptığı açıklamalarda üzerinden giderek büyüdü.

Araştırma şirketlerinin yaptığı seçim anketlerinde Kemal Kılıçdaroğlu Mansur Yavaş ismi karşısında yüzde 28 destek alabilirken Yavaş yüzde 60’ın üzerinde bir destek görüyor. Buna rağmen CHP lideri Kılıçdaroğlu, muhalefet partilerinin destek vermesi ile Millet ittifakının Cumhurbaşkanı adayı olabileceğini dillendiriyor. Kılıçdaroğlu’nun bu çıkışına sosyal medyada ”Erdoğan karşısında % 60 oranında başarılı olma şansı yakalayan Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu dururken, anketlerde sonuncu çıkan Kemal beyin adaylık için zorlamasına anlam veremiyorum” sözleri ile tepki gösterilirken, Avrasya Anket şirketi Kemal Özkiraz ”Aynı ankette Ankara’da ABB seçimi olsa ; Millet ittifakı %60.6 Mansur Yavaş başarılı bulanlar %73.2” dedi… 

YAVAŞ VE İMAMOĞLU’NUN İSMİ DAHA ÇOK ÖN PLANDA

8 araştırma şirketlerinin Ocak ve Şubat aylarında yaptığı tüm seçim anketlerine bakıldığında Tayyip Erdoğan karşısında Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş yüzde 17’ye varan bir oy farkı ile isimlerini ön plana çıkarırken Kılıçdaroğlu bugün tartışmaları büyütecek bazı açıklamalarda bulundu. Haziran 2023 seçimlerindeki cumhurbaşkanı adayı olup olmayacağına dair verdiği cevaplar parti içerisinde tartışmalara neden oldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın izlediği ekonomik politikalar nedeniyle ülkenin ağır bir ekonomik krizden geçtiğini belirten 73 yaşındaki CHP lideri, muhalefet partilerinin aday olmasını istemesi halinde bunu kabul edeceğini belirterek, “Beş genel başkanın benim ismimi telaffuz etmesi her şeyden önce benim için onur. Ayrıca beş genel başkanın bana güven duyması anlamına geliyor” ifadelerini kullandı.

Adaylık konusunun daha sonra tartışılacağını ancak altı parti için önceliğin ortak platformları için ekonomi, sosyal ve diğer alanlardaki önceliklerini belirlemek olduğunu söyleyen CHP lideri, kimi aday gösterirlerse o kişinin cumhurbaşkanı seçileceğinin “çok net” olduğunu belirtti.

Kılıçdaroğlu Anketlerde Çok Geriden Geliyor

Muhalefet bloğu henüz cumhurbaşkanlığı için adayını belirlemedi ancak Metropoll anketinde Kemal Kılıçdaroğlu yüzde 28,5 oranındaki popülaritesiyle muhalefet adayı olabileceği öngörülen diğer isimlerin ardından geliyor. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş Metropoll naketinde yüzde 60,4, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ise yüzde 50,7 oranında populariteye sahipken, İYİ Parti lideri Meral Akşener yüzde 38,5 seviyesinde bulunuyor.

Anketlerin şu aşamada önemli olmadığını belirten Kılıçdaroğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın görevlerine devam edeceğini kaydetti.

Kılıçdaroğlu Washington ile ilişkileri geren S-400’leri satın almak için bir neden görmediğini belirterek, göreve geldikleri halde Merkez Bankası yönetimi de değiştireceklerini kaydetti.