GenelKültür Sanat

Bu görüntüler Türkiyeden! Vaka artışları tavan yaparken konser düzenlemek!

Bu görüntüler Mersin Silifke’den bir konser alanında çekilmiş fotoğraflar. Tüm Dünya’da olduğu gibi Türkiye’de de koronavirüs vakaları her geçen gün artıyor ve bu konuda hükümet sadece uyarı yapmakla yetiniyor. Vakaların en çok arttığı ülkeler sıkı tedbir kararları alınırken Türkiye’de ise konserler düzenleniyor. Üstelik hiçbir kurala riayet edilmeden.

CUMHURİYET KONSERLERİ

Mersin Büyükşehir Belediyesinin “Cumhuriyet Konserleri” kapsamında düzenlediği konser alanını dolduran vatandaşların ne maske nede sosyal mesafe kurallarına uymadığı görüntülendi. İşin en garip tarafı ise, bu durum karşısında herhangi bir müdahale olmadı. Konser alanında maskelerini takanlarda vardı ama maskeyi çenesinin altına indirenler çoğunluktaydı.

Sosyal mesafe kurallarına uyulamaz gerekçeleri ile 27 grev kararı ertelenmişti. Hatta geçtiğimiz günlerde BARO seçimleri bile koronavirüs salgını gerekçeleri ile iptal edilmişti. Anayasa hükümlerine rağmen BARO seçimleri bile iptal edilirken konserlerin düzenlenmesi ve bunlara izin verilmesi akıllarda durgunluk yarattı.

TÜRKİYE’DE GÜNLÜK VAKA SAYISI

Sağlık Bakanlığı Türkiye’de ki koronavirüs vaka sayısını açıklamıyor. Günlük açıklanan vaka tablosunda sadece semptom gösteren ve hastanede tedavi olan hasta sayıları belirtiliyor. Prof. Dr. Esin Şenol’a göre sadece İstanbul’da günlük vaka sayısı 20 bin civarında. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İstanbul’da ki vaka sayılarının Türkiye’de vaka sayılarının yüzde 40’nı oluşturuyor diyor. Bu durumda yuvarlak bir hesap yapıldığında Türkiye’de günlük vaka sayıları yaklaşık 50 bini buluyor.

Türkiye’de geçtiğimiz Nisan ayında ki vaka sayıları 2 bin civarında iken sokağa çıkma yasakları getirilirken, 50 bin olduğunda konserlere bile izin verilmesi, salgınla ne kadar mücadele ediyoruz sorusunu akıllara getirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir