Gündem

İzmir’de depremden yıkılan bazı binalara daha önceden çürük raporu verildiği ortaya çıktı!

İzmir’de meydana gelen depremden dolayı yıkılan 3 binaya 2010 yılında çürük raporu verildiği ortaya çıktı. Aradan geçen 10 yıla rağmen o binalar tahliye edilmedi ve felaket yaşandı. CHP’li Seyit Torun, Bayraklı Belediyesinin hazırladığı raporlar gerekli yerlere iletildiği halde neden önlem alınmadı diye sordu.

3 BİNAYA DAHA ÖNCEDEN ÇÜRÜK RAPORU VERİLMİŞ

CHP Milletvekili Seyit Torun: Şu anda yıkılmış olan Karagül sitesi, Doğanlar Apartmanı ve Rızabey Apartmanı hakkında Bayraklı Belediyesi çürük raporunu ortaya koymuş. Bakın bu rapor kesinleştikten sonra 60 gün içinde binanın tahliye edilmesi gerekiyordu.

Değil 60 gün 10 yıl sonra bile tahliye edilmedi. Belediyenin çürük raporu verdiği binalar boşaltılmadı. En çok can kaybı Doğanlar Apartmanı, Karagül sitesi ve Rızabey Apartmanında yaşandı. Üçüde kara listedeydi. Doğanlar Apartmanına 30 yıl önce, Rızabey Apartmanına ise 27 yıl önce ruhsat verilmişti. 10 yıl önce Bayraklı Belediyesi denetim yaptı. Yapılan incelemede 3 binada depreme dayanıksız çıktı.

Ev sahipleri uyarıldı ama sadece uyarı ile yetindi yetkililer. 2012 ve 2018 yıllarında da raporlar düzenlendi. Aynı tehlikeye dikkat çekildi.

Seyit Torun: Bu düzenlenen raporlar ilgili kişilere iletti ve bu ilgili kişilerde diğer ilgili kişilere iletti ise görevini neden yapmadı.

ODTÜ İnşaat Mühendisleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Haluk Sucuoğlu’nda anlattıkları aslında yaşananların özetiydi. İlgisizlik ve denetimsizlik…

Prof. Dr. Haluk Sucuoğlu: Bilirkişi olarak ortalıkta gezen bir sürü insan var. Bunların bilirkişilikleri nereden geliyor. ‘Bu binaya sağlam raporumu istiyorsunuz, peki onu verelim. Binayı yıkmak mı istiyorsunuz? O zaman binaya çürük raporu verelim.’ Aynı binadan bahs ediyorsunuz. Böyle bir rezillil olur mu?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu