GündemSON DAKİKA

Artık yaptıkları yanlarına kar kalmayacak ve hapis cezası alacaklar

Sağlık çalışanlarına yapılan saldırılar giderek artarken Sağlık Bakanlığı ve Adalet Bakanlığı harakete geçti. Hastane personellerine saldıranların artık yaptıkları yanlarına kar kalmayacak. Yeni yapılan düzenleme ile sağlık emekçilerine şiddet uygulayanlara hapis cezası verilecek ve ertelenmeyecek. Ayrıca cezanın paraya çevrilmesi de söz konusu olmayacak.

Sağlıkta şiddet konusundaki hapis cezalarının paraya çevrilmesinin önüne geçecek şekilde düzenleme yapılacak. Mevcut düzenlemeye göre, sağlık personelini kasten yaralama suçunun 3 yıla kadar cezası bulunuyor.

Fakat iyi hâl ve infaz rejimi uygulaması gibi faktörlerle failler en fazla 6 ay hapis cezası alıyor ve bu ceza, para cezasına çevrilebiliyor. Yeni yapılacak düzenlemeyle şiddet uygulayanlara verilen cezanın paraya çevrilmesinin önüne geçilmesi ve hükmün açıklanmasının geriye bırakılması uygulamasına son verilmesi amaçlanıyor.

Ayrıca doktor hatalarını gerekçe göstererek son dönemde artan tazminat davalarına da çözüm getiriliyor. Hâkim ve savcıların verdikleri kararlar sebebiyle sadece devlet aleyhine tazminat davası açılabilmesine benzer bir uygulama doktorlar için de getirilecek. Doktor hatası iddiasıyla açılacak tazminat davalarının ‘Kesin Adli Tıp Raporu’ şartına bağlanması da tartışılan formüller arasında.