GündemSON DAKİKA

Son dakika! 3 Bakan değişiyor ve Mit Başkanı Hakan Fidan görevden alınıyor iddiası Ankara kulislerini hareketlendirdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kabine değişikliği yapılabileceğine dair bazı açıklamalarda bulunması sonrasında, 3 bakan ile birlikte Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Başkanı Hakan Fidan’ın görevden alınarak yerlerine başka isimlerin atanacağı iddia edildi. Bu iddialar sonrasında hareketlenen Ankara kulisleri, görevden alınacak bakanların ve Fidan’ın yerine geleceği muhtemel isimleri konuşmaya başladı.

Tayyip Erdoğan’ın ‘’ “Gerekirse kabinede yeni değişiklikler yapabiliriz” sözleri üzerinden hareketlenen kulisler, 3 bakanın görevden alınacağı ve yerlerine teknokrat isimler haricinde kişilerin getirileceği iddialarını konuşmaya başladı. Hakan Fidan’ın da görevden alınacağı iddialarını dillendiren kulisler, henüz MİT Müsteşarlığına kimin getirileceğine dair bir isim telaffuz edememeleri dikkat çekti.

Ankara’da konuşulanlara göre; bundan sonra bakan seçiminde özel sektörden gelen “teknokrat isimlere” yer verilmemesine dikkat edilecek. Ankara’da siyasi aktörler arasındaki genel izlenim, özel sektörden gelen isimlerin devlet yapısına iyi uyum sağlayamadığı, hâlâ özel sektör düşüncesiyle hareket ettikleri ve gerek bürokrasi gerekse milletvekilleri arasında bunun rahatsızlık yarattığı yönünde. Kulisler bu yönde iddialar ile çalkalanırken Gazeteci Candaş Tolga Işık Twitter hesabından Kabine değişikliğiyle ilgili paylaşımda bulundu.

“DEĞİŞİKLİK GELİYOR”

Işık, sosyal medyadan paylaştığı mesajında, “Kabinede değişiklik geliyor. En az 1, en fazla 3 bakan değişiyor. Bu arada en az bakanlıklar kadar konuşulacak bir kurumda daha değişim olacağı konuşuluyor” ifadelerini kullandı.