GenelGündem

6,6 ile 7,0 şiddetinde ki iki deprem arasındaki ne kadarlık bir yıkım gücü vardır?

İzmir’de meydana gelen deprem ile ilgili AFAD ve Kandilli Rasathanesi farklı şiddet aralığı söyledi. AFAD, İzmir’de saat 14:21’de meydana gelen depremin şiddetini 6,6 olarak açıklarken Kandilli Rasathanesi 6,8 olarak açıkladı ve hemen sonrasında bunu revize ederek İzmir’de 6,9 şiddetinde bir depremin olduğunu duyurdu. Aynı ayna ABD ve Yunanistan Deprem Araştırma Enstitüsü İzmir’de meydana gelen depremin şiddetini 7,0 olarak açıkladı. Peki, 6,6 ile 7,0 şiddetinde ki iki deprem arasında ne kadar fark vardır? İki deprem arasında ne kadarlık bir yıkım gücü var?.. Bu soruyu Jeofizik Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan cevapladı.

Prof. Dr. Övgün Ercan geçtiğimiz aylarda İzmir ve bölgesinde 7 civarında bir depremin gelmesinin muhtemel olduğunu duyurmuştu. Jeofizik Yüksek Mühendisi Ercan’a, bu doğru tahminleri nasıl öngördüğü soruldu. Ercan şu açıklamalarda bulundu;

DEPREMLER ÖNCEDEN TAHMİN EDİLEBİLİR

İzmir’de bulunan 13 farklı deprem fay hattı yaklaşık 5 yıldır hareketsiz durumdaydı. Son yapılan çalışmalarımızda 3 fayda bir hareketlilik gözlemledik. Öncelikli olarak şunu söylemem gerekiyor. Depremler öncesinden bilinebilir. Yeter ki bakan gözler olsun. Çünkü depremler kişiliklidir. Her fayın belirli bir kişiliği vardır ve siz bu fayların hareketlerine bakarak ileri ki zamanlarda nasıl hareket edebileceğini tahmin edebilirsiniz.

Bizlerin yaptığı çalışmalarda, 5 yıldan belli hareketsiz olan fay hatlarının bir anda hareketlenmeye başladığını gördük. Elimizde ki diğer verilerle birlikte, yani bu fay hatların geçmiş dönemlerde ki hareketleri ile kıyasladığımızda böyle bir depremin olma ihtimalini yüksek gördük.

6,6’LIK DEPREM 2 ATOM BOMBASI İLE 7’LİK BİR DEPREM 40 ATOM BOMBASI GÜCÜNDEDİR

Türkiye’de deprem konusunda çok seçkin iki kurumumuz var. Biri AFAD diğeri ise Kandilli Rasathanesi. Ama bu iki seçkin kurumumuz farklı şiddetlerde, karşıdakinde ikilem yaratacak veriler açıklanıyor. 6,6 ile 6,8 arasında çok büyük bir fark vardır… 6,8 ile 7,0 arasında ise çok çok büyük bir fark vardır. Diğer bir değişle 6,6 şiddetinde ki bir deprem 2 atom bombası gücünde ise 7,0 şiddetinde ki bir deprem 40 atom bombası gücündedir. Arada ki şiddet farkı bu kadar çok iken, farklı rakamlar açıklanması maalesef kafa karıştırıyor.

DEPREMİN ŞİDDETİ OLDUĞUNDAN DAHA AZ SÖYLENİYOR

Bakın, Türkiye’de meydana gelen depremlerin şiddeti hep olduğundan daha az gösterildi. Bu Malatya depreminde de böyleydi, Elazığ, Bingöl depreminde de böyleydi.

ÖNCEDEN SÖYLEMİŞTİ

Bakın, Ege bölgesinde bulunan jeotermal bölgeler var. Eğer bir yerde jeotermal yerler varsa bu, o bölgenin birinci derece deprem bölgesi olduğunu gösterir. Ege Denizin açıklarına kadar giden Nazilli kırığı vardır. 1899 yılında bu kırık 6,7 ile 7,0 büyüklüğünde bir deprem meydana getirdi. Nazilli’den Aydın’a ve Denizli’ye kadar çok yıkıcı olmuştur. Benim daha önce yaptığım açıklamada bu diri-canlı olan bu kırığın, geçmiş kişiliğine bakarak en iyi ihtimalle Kuşadası Körfezi ile Pamucak Körfezi ve Seferihisar Körfezi içinde 7 büyüklüğünde bir deprem meydana getirecek dedim.

Sisam Kırığının ve Tuzla Kırığının ve aynı zamanda Güllübahçe’den gelen Kırık, Seferihisar’dan gelen kırığın tam kesim yeri Seferihisar Körfezinin olduğu bu noktada kesişiyor. Dolayısı ile hareketlilik bu noktada toplanmaya başladı.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu