GündemSON DAKİKA

Omicron varyantı sonunda mutasyona uğradı ve Türkiye’de günlük vefat sayıları görülmemiş seviyelere ulaştı.

Omicron şimdi tamamen Türkiye ve dünyanın geri kalanındaki hakimiyeti ele geçirdi. Imperial College London’ın React (REACT), Omicron varyantının mutasyona uğrayarak çok daha ölümcül olduğunu yazdı. SARS-CoV-2’nin baskın virüs varyantı olarak bilinen Omicron varyantı yüzünden Türkiye’de vefat sayıları her geçen gün artıyor ve bugün Omicron varyantı yüzünden vefat sayıları görülmemiş bir seviyeye ulaştı.

Sağlık Bakanlığı 9 Şubat 2022 tarihli vaka tablosunu açıkladı ve günlük vaka sayıları 108 bin 563 olurken virüs kaynaklı ölüm sayısı 266’ya yükseldi. Bu, Omicron varyantının ortaya çıkmasından sonra bugüne kadar en yüksek sayısı. Vefat sayılarının bu denli yüksek olmasına karşı Sağlık Bakanı Fahrettin Koca sosyal medya hesabı üzerinden peş peşe açıklamalarda bulundu.

Bakan Koca ”Omicron’un ilk etkileyip, yayılım gösterdiği şehirlerde vaka sayıları ciddi düşüş gösteriyor. Diğer şehirlerimizde de durumun benzer şekilde seyretmesi bekleniyor. Yine aynı şekilde, hastalığı daha ağır geçirenler yaşlılarımızla kronik hastalığı olanlar. Çözüm tedbir ve aşı.” açıklamasını yaparken REACT, 100.607 PCR testinin analizinde, dizili pozitif örneklerin yüzde 99’unun omikron gurubundan olan farklı bir varyant olduğunu belirtti.

SARS-CoV-2’nin önceki varyantlarında ateş, öksürük ve uyuşukluk baskın semptomlar iken, omikron varyantında en yaygın semptomlar soğuk algınlığı semptomları (yüzde 63), yorgunluk ve bitkinlik (yüzde 58), baş ağrısı (yüzde 47) , burun akıntısı (yüzde 46) ve öksürük (yüzde 45). Bununla birlikte, birçoğu tamamen semptomsuzdur. Klasik tat ve koku kaybı semptomları, omicron için deltadan çok daha az yaygındır. Omikron daha çok üst solunum yollarına saldırırken, delta ve alfa varyantları daha çok alt solunum yollarına saldırır.