GenelGündem

İzmir depreminde hayatını kaybedenlerin sayısı 14’e yaralı sayısı ise 494’e yükseldi!

İzmir’de bugün meydana gelen şiddetli depremin her geçen saat bilançosu yükseliyor. AFAD tarafından yapılan son dakika açıklamalara göre İzmir’de deprem ve deprem sonrası meydana gelen su baskınları nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 14’e yükselirken yaralananların sayısı 494 olarak bildirildi. Yaralıların 52’si hayatı tehlikesi devam ederken, enkaz altında kalan vatandaşlar için arama-kurtarma faaliyetleri son hızıyla devam ediyor.

İZMİR’DE PEŞ PEŞE 22 DEPREM MEYDANA GELDİ

Bugün öğle saatlerinde meydana gelen 6,8 şiddetinde ki deprem İzmir’in tüm ilçelerinde yıkım etkisi gösterirken meydana gelen deprem çevre illerde ve İstanbul’da da hissedildi. Şiddetli deprem sonrasında İzmir’de 4 üzeri 22 deprem daha meydana geldi. Peş peşe meydana gelen depremlerin ardından 18 bina tamamen yıkılırken 200 binada ise hasar oluştu. Köy ve kasabalarda ki maddi kayıplara ilişkin ise henüz bir açıklama yapılmadı.

İZMİR’DE 13 FAY HATTI BULUNUYOR

Son 100 yılda İzmir’de 8 üstü 3 ayrı depremin meydana geldiğini bildiren deprem uzmanları, faydaki hareketliliğe daha önceden dikkat çekmiş ve 7 üzeri bir depremin olma olasılığı konusunda yetkilileri uyarmıştı. İzmir jeoloji Mühendisleri Odası Şube Başkanı Alim Murathan ise bugün meydana gelen depremin ardından FOX Haber’e yaptığı açıklamalarda, geçtiğimiz Ocak ayında böyle bir depremin olabileceğine dair bir öngörü paylaştığını hatırlattı. Murathan konu ile ilgili olarak şu açıklamaları yaptı;

Türkiye aktif bir fay hattı üzerinde, deprem üreten bir fay üzerinde… İzmir’de 13 farklı fay bulunuyor. İzmir, bütün tarihi boyunca depremlerle yıkılmış bir kent. Biz yıllardır İzmir kentinde depremlere yönelik ciddi önlemlerin alınması gerektiğini, yapı denetimlerin çok etkili bir şekilde sürdürülmesini dillendirdik. Ocak ayında benim yapmış olduğum açıklama, İzmir’de yapılan bir takım bilimsel çalışmaları aktardır. Yaptığımız çalışmalarda, İzmir’de bulunan 13 fayında uzun zamandır hareketsiz olduğunu ve aktif hale gelebileceğini öngörüyorduk. Nitekim bu öngörülerimiz bugün gerçekleşti.

ETKİN BİR YAPI DENETİM SİSTEMİMİZ YOK

Depremin büyüklüğüne baktığımızda AFAD’a göre 6,6 Kandilliye göre ise 6,8 şiddetinde, ABD Jeolojik Araştırma Merkezine göre 7,0 şiddetinde olduğunu görüyoruz. Ben özellikle şunu belirtmek istiyorum. Depremler bir doğa olaylarıdır. Deprem öldürmez. Depreme uygun yap inşaatı yapmadığımız zaman, depremlere uygun yapılar inşa etmediğimiz zaman depremler öldürür. Nitekim İzmir’de biz bunu yaşadık. Bazı binalar yatık durumda. Binanın kendisi sağlam ama eğik duruma gelmiş. Bu zeminden kaynaklanıyor. Yeterli ölçümler yapılmadan, yapım ruhsatları verildiğinden kaynaklanıyor.

Türkiye’de etkin yapı denetim sistemi yok. Dolayısı ile bugünkü deprem bize bir kez daha şunu gösterdi. Mutlaka yapı denetim sisteminin çok etkin bir şekilde yeniden düzenlenmesi gerekiyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu