EkonomiSON DAKİKA

Et fiyatlarında beklenen büyük zam bugün geldi!

Kırmızı et fiyatlarında beklenen büyük zam bugün geldi. Son 1 yılda et ürünlerine gelen zamlar, kırmızı etin fiyatlarını mavi havyar ile yarıştırmaya başladı. Daha bir hafta öncesinde 105 TL’ye satılan kuzu eti bugün 150 TL’ye çıkarken 80 TL olan dana kuşbaşı 120 TL’ye yükseldi.  Kırmızı ete gelen yaklaşık yüzde 50 zam yüzünden et fiyatları resmen artık lüks oldu.

Bundan 2 ay öncesine kadar 23,90 TL’ye satılan 150 gr Torku marka kavurma bugün yine A101 şubelerinde yine aynı kavurma 45,90 TL’den satılmaya başladı. Kırmızı ete gelen yüzde 50 zam, işlem görmüş etlere daha yüksek oranlarda yansıdı. Normalde bu zamların önümüzde ki Mart ayında yapılacağı tahmin ediliyordu ama yem fiyatlarına gelen zamlar daha şimdiden yansıtılmaya başlandı.

Et fiyatlarına gelen bu zamlar öncesinde, Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkan Vekili Osman Yardımcı, “Pazartesi günü ete zam bekleniyor ama biz olmasını istemiyoruz” demişti ama oldu.

Bugün kasaplarda kuzu kuyruk yağının fiyatı bile 80 TL’ye çıktı. Sektör uzmanlarına göre yılsonuna kadar et fiyatlarına, eğer bir önlem alınmazsa yüzde yüz daha zam beklediklerini belirtti.