Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Gündem

Elektrik zamları halkı sokağa döktü! Yurdun dört bir yanından tepki sesleri yükselmeye başladı

Elektriğe yapılan son zamlar faturaları katladı. Başta işyerlerine gelen elektrik faturaları uçtu. Gelen bu fahiş zamlara tepki gösteren halk ise zamlara tepki göstermek için sokağa döküldü. Elektrik zamlarının geri çekilmesini isteyen halka müdahaleler başladı. İstanbul, İzmir, Muğla, Bursa, Artvin, Diyarbakır ve Mardin’de sesler yükseldi.

Ocak ayı ile birlikte başayan zamlara vatandaş isyan etti. Bazı ensaflar, ortalama 3-5 bin TL gelen elektrik faturalarının 20 bin, 41 Bin geldiğine dair işyeri kapısına bildiri astılar. Dün İstanbul’da akşam saatlerinde başlayan protesto yürüyüşlerine evlerinde bulunan vatandaşlar tencere çalarak destek verirken, bugün Diyarbakır ve Mardin’de başlayan yürüyüşler polis müdahalesine neden oldu.

Diyarbakır’ın Silvan ve Mardin’in Kızıltepe ilçelerinde zamları protesto etmek için birçok vatandaş, bir araya gelerek eylem yaptı. Mardin’de polisin vatandaşlara biber gazı ve tazyikli suyla müdahale ettiği öğrenildi.

SİLVAN’DA ÇOK SAYIDA VATANDAŞ TOPLANDI

Silvan PTT binası önünde toplanan çok sayıda kişi, Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş. (DEDAŞ) Silvan binasına doğru yürüdü. Yurttaşlar buradan kaymakamlık önüne geçerek, açıklama yaptı. Seyithan Aktarlı isimli bir vatandaş, “DEDAŞ zulmü var. Bu millet perişan olmuş. Halk bu faturaları ödeyemiyor” dedi.

Açıklamanın olduğu kaymakamlık binası önünde vatandaşlar, “DEDAŞ istifa” sloganları atarak eylemlerine son verdi.

MARDİN’DE POLİS MÜDAHALESİ

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde binlerce kişi elektrik zamları başta olmak üzere yapılan zamları protesto etmek için sokağa çıktı. Kızıltepe Cumhuriyet Meydanı’nda bir araya gelen vatandaşlar, ellerinde dövizler ve elektrik faturaları taşıdı.

Elektrik faturalarına isyan eden bazı yurttaşlar, faturaları meydanda ateşe vererek, tepkilerini gösterdi. “İstifa” sloganları atan vatandaşlar Dicle Elektrik binasına yürümek istedi.

Uzun süre bekleyişe rağmen herhangi bir yetkili bölgeye gelmezken, polisler kitleden dağılmalarını istedi. Ancak kitle dağılmamakta ısrar ederek, sloganlarla tepkilerini sürdürdü. Bir süre sonra polis kitleye biber gazı ve tazyikli suyla müdahale etti.

“BIÇAK KEMİĞİ KESMEYE BAŞLADI”

Zamların vatandaşların belini büktüğünü belirten CHP Mardin İl Başkanı Mehmet Kılıçaslan, şu ifadeleri kullandı:

* Mardin’de elektrik sorunu yıllardır var özellikle corona virüsü salgını sürecinde hükümetin uygulamaları vatandaşlar için büyük sıkıntılar yaratıyor. Ama bu son dönemlerde faturaların kabarık gelmesinden dolayı vatandaşları daha da sıkıştırmaya başladı. Daha önce elektrik sorunu genellikle tarımsal sulamayla ilgiliydi.

* Özellikle bu corona virüsü salgını koşullarında devletin halka imkanlar sunması gerekirken tarım ve sulamada o imkanı göstermedi. Ağır ekonomik koşullarında bu mutfağa yansımaya başladı. Bu süreç içerisinde elektrik faturaları bir ay içerisinde yüzde yüzleri geçmiş. Bu koşullar altında artık bıçak kemiğe dayandığından ziyade bıçak artık kemiği kesmeye başladı. Hükümetin bir an evvel bu soruna eğilip sorunu çözmesi gerekiyor.

2 Yorum

  1. Yazıklar olsun sana kendı dılıyle ıtıraf edıyon halkın yuzde 70 kacak elektrık kulanıyor nıye bu kacak elektrık kullananların acısını zavalı namuslu durust aboneler çeksın haramzadelerın yaptıkları haksızlığın nerde devletın koluk kuvetlrı ile tedaş detaş dıcle çukurova elektrık yetkılı ile memur hakım savcı yarğı nerde nıye bunu gözardı edıyorsunuz haksızlığa karşı susanlar dılsız şeytandır sızde onlarda bıymısınız meğer her tur haksızlık ile kırlı çıkarcı siyaset yapan herturlu terör örgutlerıne yardım yataklık yapan destek verenlerınde canı ceheneme ve lanat olsun onlara herkım olursada olsun

  2. Güya eylem ve protesto yapıyorlar ama pankartları okudugun zaman devlet ve hükümet karşıtlığı olduğu ortaya çıkıyor bahse konu il ve ilçelerde ki abonelerin zaten %70lik bir kısmı kacak elektrik kullanıyor ona rağmen çığırtkanlık yapılıyor az yavaş gelin yavaş gelin ki devlet yularınızı sıkmasın!!! 90lara dondurmeyin kendinizi düpedüz provakasyon olduğu belli