GündemKamu Haberleri

Sağlık Bakanı İstanbul için uyardı! Hastaneler yetmeyebilir!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İstanbul’da Koronavirüs vaka sayılarının daha da artması ile hastanelerin yetmeyeceği uyarısında bulundu. Prof. Dr. Esin Şenol, İstanbul’da günlük vaka sayısının 20 bini geçtiği uyarısı gelirken, İstanbul Tabip Odasından ve bilim kurulu üyesi Tevfik Özlü ’den kısıtlama kararı alınması gerektiğine dair bir takım açıklamalar geldi.

İlk kez bilim kurulu İstanbul’da toplandı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan hastanelerin yetersiz kalabileceği uyarısı geldi. Salgının merkezi İstanbul’da koronavirüs her geçen gün daha da hızlı yayılıyor. Son bir haftada vaka artışı Eylül ayına göre yüzde 85 daha fazla. İstanbul risk haritası tamamen kırmızı oldu.

HASTANELERİN DOLULUK ORANLARI

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: ‘’İstanbul’da bir sorunun olmadı ama bu hiç sorun olmayacağı anlamına gelmez. Vaka sayısının 2 veya 3 katına çıkma durumunda farklı tablolar karşımıza çıkabilir. Şu anda İstanbul’da servis yatak doluluk oranımız yüzde 55, yoğun doluluk oranımız ise yüzde 66…  İstanbul’da durumu kontrol altına alamazsak, salgın baş edilebilir durumdan çıkacaktır.’’

KISITLAMALAR GELMEZ İSE VAKALAR HIZLA ARTACAK

İstanbul’da bazı ilçelerde ki vaka artışları yüzde 100’ün üzerinde. Ama yoğunluk haritasında da durum farklı değil. Ormanlık alanlar hariç tüm ilçeler kıpkırmızı görünüyor. İstanbul Tabip Odası’na göre kısıtlama gelmediği sürece vakalar hızla artmaya devam edecek. Bireysel önlemlerde salgının önüne geçmek imkansız hale geldi.

İSTANBUL ÇİN’İ GEÇTİ

İstanbul Tabip Odası: ‘’İstanbul Çin’i geçmiş vaziyette. İstanbul’da ki toplumsal hareketliliğin azaltılması amacıyla başta zorunlu, acil, temel olmayan iş yerlerinin tatil edilmesi olmak üzere bir dizi tedbirlerin alınması gerekmektedir. Aksi takdirde Bakan Koca’nın da söylediği gibi İstanbul’da koronavirüs kontrol altına alınmadığı takdirde bütün Türkiye için tehlike artarak devam edecektir.’’

Bilim kurulu üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü ’de önlemlerin toplu taşımalardan başlanmasını önerdi.

KISITLAMA UYARISI

Tevfik Özlü: İstanbul’da ve büyükşehirlerde toplu taşımalarda, kapalı alanlarda, iş yerlerinde ortaya çıkan karşılaşmalar, restoran ve kafelerde ortaya çıkan bulaşlar, hassas noktalar gibi görünüyor. Belki bunlar ile ilgili tedbirler artırılabilir.

İSTANBUL’DA GÜNLÜK VAKA SAYISI 20 BİN’E ULAŞTI

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Artış, İstanbul’a gidiş gelişlerin fazla olduğu şehirlerde de yükselişe geçmiştir. Tüm Türkiye İstanbul’un temaslısıdır.

Bakan Fahrettin Koca İstanbul temaslısı kavramını ortaya koydu ama İstanbul için herhangi bir kısıtlamanın gündemde olmadığı söyledi. Bakan ayrıca İstanbul’da günde 60 bin test yapıldığını söyledi. Prof. Dr. Esin Şenol ise bunların yüzde 30’nun pozitif çıktığını söyledi. Yani sadece İstanbul’da günlük vaka sayısı yaklaşık 20 bine ulaşmış durumda.

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu