Kamu HaberleriSON DAKİKA

Beklenen maaş zammı bugün yapıldı! Tüm kamu çalışanlarını ilgilendiren ek zam oranı belli oldu

Geçtiğimiz ay memur maaşlarına yapılan ek maaş zammı bugün kamu işçilerine de yapıldı. Beklenen maaş zammı açıklandı ve kamu çalışanlarını ilgilendiren ek zam oranı belli oldu. Peki, kamu işçilerine ne kadar maaş zammı yapıldı? Verilen bu ek maaş zammı ne zaman maaşlara yansıyacak? İşte detaylar…

Beklenen maaş zammı açıklaması Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’den geldi. Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve TÜHİS arasında yapılan protolle kamu işçilerine yüzde 2,5 oranında ek maaş zammı yapıldı.

Memur ve sözleşmeli personele yapılan ek zam, kamu kurumlarında çalışma barışını sağlamak amacıyla tüm kamu işçisine de uygulanacak.

OCAK MAAŞLARINA YANSITILACAK

Yüzde 2,5’luk ek zam 1 Ocak’tan itibaren geçerli olacak. Bir defaya mahsus verilen söz konusu zam, 1 Ocak 2022’de işçi ücretlerine uygulanan zam sonrası oluşan son ücretler üzerine yapılacak.

KAMU KURUMLARI PROTOKOLE UYMAK ZORUNDA

Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu’nun Ek 2’nci maddesi kapsamındaki kamu kurum ve kuruluşları, 11 Ağustos 2021’de hükümet, kamu işveren sendikası ve işçi sendikaları konfederasyonları arasında imzalanan “2021 Yılı Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Anlaşma Protokolü”ne ve onun eki niteliğindeki “Ek Çerçeve Anlaşma Protokolü”ne uymakla yükümlü olacak.

HAK-İŞ: TALEBİMİZİN OLUMLU SONUÇLANMASINDAN MEMNUNUZ

Konu hakkında bir değerlendirme yapan HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan, “Hükümetimizin kamu çalışanlarını enflasyona ezdirmeme politikası doğrultusunda ek zam talebimizi olumlu sonuçlandırmasından duyduğumuz memnuniyeti ifade ediyoruz. Başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Sayın Prof. Dr. Vedat Bilgin’e, Hükümetimize ve Kamu İşveren Sendikasına teşekkür ediyoruz.Yüzde 2.5 oranında ilave zammı içeren Kamu çerçeve ek protokolü önemli bir mücadele ve gayretimiz sonucu yeni ve güzel bir uygulama olmuştur. Ek protokolün bütün kamu işçilerine ve üyelerimize hayırlı olmasını dileriz.” dedi.

Bir Yorum

  1. İşçi emeklileri ögey evlatmı,hep unutuluyoruz.Agari ücretin altında emekli maaşi alan emeklilerimiz var bizide duyun….