EkonomiSON DAKİKA

1150 TL doğalgaz yardımı almak isteyenler dikkat! Başvurular için açıklama geldi

Geçtiğimiz günlerde hane başına 1150 TL’ye kadar doğalgaz yardımı yapılacağı açıklanmıştı. Bakanlığın bu açıklamalarından sonra haliyle vatandaş, 1150 TL doğalgaz fatura desteği yardımı nasıl alınacağını, bunun için nereye başvuru yapılacağını araştırmaya başladı. Doğalgaz yardımı başvuruları için açıklama geldi.

Peki, 450 TL ile 1150 TL arasında verilen bu doğalgaz fatura yardımı kimlere verilecek? Evinde doğalgaz kullanmayan kimselerde bu yardımdan alabilir mi? Doğal gaz yardımı başurusu nereye ve nasıl yapılacak? Doğalgaz desteği her ay mı yapılacak? Ve en önemlisi, başvuruları ne zaman başlıyor? İşte detaylar..

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı geçtiğimiz haftalarda, doğalgaz kullanmayan, evinde doğalgaz tesisatı döşenmemiş vatandaşlarımız da dahil olmak üzere, bulunduğu ilin iklimlerine göre 450 TL ile 1150 TL arasında doğalgaz yardımı yapılacağını açıklamıştı. Bakan Detay Yanık, son yaptığı açıklamalarda ise başvuruların ne zaman ve nereye yapılacağını açıkladı.

DOĞALGAZ YARDIMI BAŞVURULARI NE ZAMAN BAŞLIYOR?

Tüm iller için geçerli olmak üzere başvurular bu ayın ikinci yarısından sonra yapılacağı belirtildi. Şubat ayının 2’in haftası başvuruların başlayacağının müjdesine veren Aile Bakanı Yanık, yardım tutarlarının ise Mart ayından itibaren ödeneceğini belirtti.

DOĞALGAZ DESTEĞİ BAŞVURULARI NEREYE YAPILACAK?

Yanık, sosyal yardım başvurularının e-Devlet üzerinden ya da Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığıyla yapılabileceğini belirtti.

DOĞALGAZ YARDIMI ÖDEMELERİ NASIL YAPILACAK?

Doğal gaz ödemelerinin nasıl yapılacağına ilişkin bilgi veren Yanık, ödemenin hak sahibinin PTT kartına yatırılacağını bildirdi.

Bakan Derya Yanık, sözlerine şöyle devam etti:

“Kişi faturasını götürerek PTT’deki hakkıyla ödemesini almış olacak. Rakamlar da hemen hemen ortaya çıktı. Isıl haritaya göre değişen şekilde hane başına ödeme yapılacak çünkü, Erzurum’daki bir kişinin ısınma gideriyle Ege’deki bir kişinin ısınma ihtiyacı aynı değil. O nedenle arkadaşlarımız bir ısıl harita çalıştı. Bu tamamen teknik ve bilimsel bir çalışma. Buna göre hane başına yıllık 450 lira ile 1150 lira arasında bir destek sağlanacak. İki eşit taksitte yapacağız bu ödemeleri, mart ve ekim aylarında. Kömür yardımı da hemen hemen buna benzerdi.

DOĞALGAZ DESTEĞİ ÖDEMELERİ SENEDE KAÇ DEFA, HER AY MI?

Hedefimiz 4 milyon haneye ulaşmak. Öyle ki kömürün 2 katından fazla hane sayısı. Senelik 3 milyar liralık bir destek öngörüyoruz. Yani, ödemelerimiz ısıl haritaya göre belirlenmiş 450 lira 1150 lira arasında değişiyor bölgesine göre. Belirttiğimiz tarihleri geçmemek, eğer mümkün olursa daha erken sürelerde yapmak için yoğun bir gayret gösteriliyor.”