EkonomiGündem

Büyük itiraflar T.C Merkez Bankası Başkanından geldi!

Merkez Bankası Başkanı Murat Ünsal’dan hem enflasyon konusunda hem de döviz kuru konularında peş peşe itiraflar geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘’Faiz sebep enflasyon neticedir’’ tezine ve Berat Albayrak’ın pembe tablolarına karşı çıkan söylemleri büyük yankı buldu.

DOLAR 8,32 LİRAYI GÖRDÜ

Merkez Bankasının ilk 3 aylık enflasyon tahmini tek haneliydi ama son raporda ki mevcut enflasyonun bile üzerinde bir tahmin çıktı. Dolar 8,32 TL’yi görürken Türk Lirasında ki değer kaybına vurgu yaptı T.C Merkez Bankası Başkanı Murat Ünsal. Yılsonunda enflasyonun yüzde 12,1 beklediklerini açıkladı.

Merkez Bankası Başkanı Ünsal: Türk Lirasında ki değer kaybıyla birlikte enflasyon, öngörülenden daha yüksek bir seyir izledi. Yılın kalanına ilişkin görünüm, geçmiş öngörülerden daha yüksek bir seyre işaret ediyor.

MURAT ÜNSAL’IN YILSONU ENFLASYON TAHMİNLERİ

30 Ocak 2020 tarihinde yaptığı açıklamada yüzde 8,2

31 Nisan 2020’de yüzde 7,4

29 Temmuz 2020’de yüzde 8,9

28 Ekim 2020 ise enflasyonun yılsonu tahminini 12,1 olarak açıkladı. Bir yıl içerisinde tam 4 defa yılsonu enflasyon tahmini yürüttü.

PİYASADAN KOPUK BİR PARA POLİTİKASI YÜRÜTÜLÜYOR

Enflasyon Araştırma Gurubu Başkanı Prof. Dr. Veysel Ulusoy: Her ay revize edilen TCMB enflasyon raporları ile karşı karşıyayız. Buda makro dengelerin bozulduğunu, piyasadan kopuk bir para politikasının uygulandığını gösteriyor. Enflasyon Araştırma Gurubunun enflasyon tahminleri, yüzde 12,1 gerçekleşmesini imkansız gösteriyor. Yüzde 20’lerin altında yıllık enflasyon olması zor’’ dedi.

HÜKÜMETİN ENFLASYON TAHMİNİ

Enflasyon uzmanlarına göre Merkez Bankasının enflasyon tahminleri çok iyimser. Yeni ekonomi programında hükümetin tahmini ise Merkez Bankasından bile düşük.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak: Enflasyonun 2020 yılı sonunda yüzde 10,5’e gerilemesini bekliyoruz.

Merkez Bankası Murat Ünsal: Yeni ekonomi programında açıklanan rakam ile bizim açıkladığımız enflasyon rakamları arasında aslında belirgin bir fark var.

Ünsal’ın bahs ettiği fark aslında enflasyon rakamları ile sınırlı değil. Ünsal’ın son açıkladığı enflasyon tahmini açıklaması hemen öncesinde Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak sosyal medya hesabı üzerinden pembe bir tablo çizdi.

ALBAYRAK’IN PEMBE TABLOSU

Berat Albayrak yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı;

‘’Farklı siyasi saiklerle bir olup battık, bittik yaygarasıyla algı oluşturmaya çalışanlara inat, ekonomimize güven artıyor! Ekonomik Güven Endeksi Eylülde 88,5 iken Ekimde yüzde 4,8 oranında artarak 92,8 değerine yükseldi’’ dedi.

KUR SEVİYESİ HEDEFLEMİYORUZ İTİRAFI

Ünsal’a göre enflasyonu da arttıran Türk lirasında ki aşırı değer kaybı. Döviz kuru tahmini yapmaktan da kaçındı Murat Ünsal.Yaptığı açıklamada ise, her hangi bir kur seviyesi hedeflemediği itirafları geldi.

Ünsal: ”Döviz kurunda ki hareketler birçok faktörden etkileniyor. Merkez Bankası olarak bizim kur noktasında herhangi bir nominal yada reel kur seviyesi hedeflemiyoruz” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu