GündemSON DAKİKA

BOTAŞ Varlık Fonuna devredilerek orada yapılanların üstü kapatıldı

TAHSİN TARHAN (Kocaeli Miletvekili) -Bugün üretimde ve sanayide cumhuriyet tarihinde görülmemiş bir enerji kriziyle karşı karşıyayız. Bu kriz, BOTAŞ’ın 2017 yılında Varlık Fonuna devredilmesiyle başladı. BOTAŞ’ın zararı her geçen gün büyüdü. Devirden sonra açıklanan zararın toplamı 150 milyar lira. Aralık ayında BOTAŞ’ın borçlarını kapatmak için hazineden BOTAŞ’a 40 milyar lira aktarıldı. BOTAŞ’ın borçlarına dair şeffaf bir açıklama, bir bilgi yok. BOTAŞ, Varlık Fonuna devredilerek orada yapılanların üstü kapatıldı, Meclis denetiminin dışına çıkarıldı.

Bir yıl önce Elektrik Piyasası Kanunu’nda değişiklik görüşmelerinde iktidarı uyardık -Sanayi, Enerji Komisyonu Başkanı da Sayın Elitaş’tı- Elitaş’ı uyardık. “Sayın Elitaş, böyle bir kanun maddesi olmaz, BOTAŞ’ın doğalgaz alım yetkisi sadece spot piyasaya bırakılamaz.” dedik. O günden bugüne neler değişti? Doğal gaz yüzde 435 arttı, elektrik yüzde 200 arttı. Yetmedi, Türkiye o dönem doğal gaz sözleşmelerini uzun vadeli yapıyordu. Türkiye doğal gazın yaklaşık bin metreküpünü 210 dolara alıyordu, Avrupa Birliğinde 140 dolar civarındaydı; şimdi Türkiye 400 doların üzerinde alıyor, bir de “Zarar ediyoruz.” diyorlar. Bizim ikazlarımız bir türlü dikkate alınmıyor.

Genel Başkanımız açıkladı: “Önümüz kara kış, millet zora girer. Doğalgaz, elektrik sıkıntısı olacak, bir an önce bunun önlemlerini alın.” Yetmedi, biz her komisyonda, bütçe görüşmelerinde Sanayi Bakanına, Enerji Bakanına sorduk “Önlemleri aldınız mı?” diye. Enerji Bakanı -buyurun, açıklama burada- diyor ki: “Doğal gaz konusunda sıkıntımız yok.” Sanayi Bakanının açıklamaları var, gene Sanayi Bakanına da soruyoruz: “Üreterek büyüyen Türkiye hedefine kararlılıkla yürüyoruz.”

Muhalefetin uyarıları bir türlü dikkate alınmıyor. Bu süreçte üretim sanayisinin en az 5 milyar dolar zararı oldu. OSB’ler durdu, 365 tane OSB durdu. Cumhuriyet tarihinde böyle bir şey görülmedi. Çıkıp açıklama yapıyorlar: “İran’da arıza var, gaz sıkıntısı var.” Ya, biz ikaz ediyoruz, diyoruz ki: Önlemlerini alın. LNG var. Bugün Amerika’dan Türkiye’ye getirseniz, maliyeti doğal gazla aynı, çok yüksek de değil rakamları. Depolama alanlarını hazır bekletin. İşte, “Tuz Gölü dolu.” diyorlar, “Silivri dolu.” diyorlar, sonra sistemden kaldırıyorlar, göremiyoruz, ne kadar doğal gaz var onu da göremiyoruz, onu da kapatıyorlar. Bunu biliyor musunuz, bu nedir? Şu kırmızı çizgi nedir? Bu, boru hatları, Türkiye’den geçen boru hatları. Bu kadar boru hattının geçtiği yerde, bir ülkede doğal gaz sıkıntısı olur mu?