GündemKamu Haberleri

İstihdam paketi adı altında yapılan düzenleme yasalaşırsa yarım maaş alma devri başlıyor!

Kısa Çalışma Ödeneği ve İşten Çıkarma Yasağı 2 ay daha uzatıldı. 17 Ocak’a kadar işverenler işten çıkaramayacak ama yaklaşık 2 milyon kişi ayda sadece 1.177 TL ücrete mahkum olmaya devam edecek. Bu süreç içinde emeklilik primleri de ödenmiyor. Ayrıca kıdem tazminatı hakları da tehlikeye giriyor. Üstelik Meclisteki istihdam paketi hayata geçerse, sosyal güvencesiz yarım maaşlı bu düzenleme tüm çalışma hayatına yayılabilir. Emeklilikte Yaşa Takılanların (EYT) yerini Emeklilikte Güne Takılanlar (EGT) alabilir.

Yeni yapılması planlanan düzenlemeye göre işveren isterse her bir işçiyi yarım yarım çalıştıra bilecek. Ama bir maaş ödeyecek. Yani verdiği asgari ücretin yarısını bir personele diğer yarısı öteki personel arasında paylaştırabilecek. Ama çalışanın tek kaybı da sadece ücret olmayacak. Hem kıdem tazminatı hem de emeklilik primlerini de kaybedecekler.

İstihdam paketine karşı TÜMTİS 81 ilde eylemdeydi. Çalışanlar hep birlikte yeni düzenlemeye karşı çıktı. 25 yaş altı ve 50 yaş üstünün kısmi olarak çalıştırılabileceği düzenleme meclisten geçerse, maaşları da, primleri de çalıştıkları gün üzerinden yatacak. Bu şekli ile de emeklilik tamamen hayal olacak.

Sağlıktan yararlanabilmesi için sigortalar yatırılacak. Yarın öbür gün emeklilikte gün sayısına ulaşabilmesi için parası ödenmeyecek.

Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun: Ay içindeki 30 günü 2 personele bölüp, her bir işçi 15’er gün çalıştırılacak. Yani işçilik günlük 70 Liraya satın alınmaya çalışılıyor. Burada amaç işsizliği azaltmak değil, kağıt üzerinde işsizliği azaltmaktır.

Türk-İş Ankara Temsilcisi Nihat Zengin: İstihdam paketi adı altında kamuoyuna gösterilen düzenleme, uzun vadede bir güvensizlik paketidir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu