Tedbir almada çok geç kaldık! Prof. Dr. Esin Şenol’dan korkutan koronavirüs salgını açılaması!

Hasta olan nasıl iyileşeceğini bilmekte güçlük çekiyor. Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Esin Şenol, salgınla mücadelede en önemli halkalardan biri olan filyasyon da sıkıntı yaşandığını anlattı. Bir diğer halka ise korunmak. Ancak diğer ülkelerin aksine Türkiye, yeni tedbirlerin alınmasına mesafeli.

FİLYASYONDA ÇOK SIKINTI YAŞANIYOR

Filyasyon büyük bir düzensizlik içinde gidiyor ve koronavirüs hastaları çok sıkıntı yaşıyorlar. Filyasyon ekipleri tarafından korona hastaların ilaçlar bırakılıyor. Ama bırakılan o ilaçların neye göre, kime göre ve eden bırakıldığı belli değil. Bu virüs çok hızlı bulaşıcı. Şuanda tam hız kazanmış durumda. Salgın tam hız kazanmış durumda.

Açıklanan resmi sayılarda ise artış sürüyor. Sağlık Bakanlığı’nın günlük koronavirüs vaka tablosu verilerine göre günlük hasta sayısı keskin bir artışla 2 bin 100’lerin üzerine çıktı. Ağır hasta sayısında da çok ciddi artışlar var. Öyle ki, İstanbul’da yoğun bakımlarda yer bulmak adeta mucize. Uzmanlara göre kapsamlı tedbirler için geç kalınıyor.

AÇ-KAPA YÖNTEMİ

Aç-kapa stratejisinin devreye gireceği konuşuluyor. Yani salgının artış hızına göre yeni yasaklar devreye girecek, düşüşüne göre de kaldırılacak. Ama Şenol’a göre bu yöntem için çoktan geç kalındı bile.

Esin Şenol: ‘’Aç-kapa stratejisini uygulayan ülkelerin, kullanılmakta olan yöntemlerini kullanacaklarsa o zaman uygulanabilir. Deneme yanılma yani kör taktik dediğimiz yöntemlerin zamanı çoktan geçti’’ dedi.

TEDBİRLER UYGULANMADAN UYARI YAPMAK BİR İŞE YARAMIYOR

Vaka artışları hergün alarm veriyor. Risk haritaları her geçen gün daha da kırmızılaşıyor. Görünen o ki, tedbirsiz uyarılar bir işe yaramıyor. Çünkü sokakta maskesini takan daha doğrusu doğru bir biçimde takan kişi sayısı çok az. Sosyal mesafeyi koruyan veya koruyabilende nerdeyse hiç yok. Tedbirler ciddileşmeden sokaktaki virüsü durdurmak imkansız. Sosyal mesafesiz düğünler, partiler salgının merkezi İstanbul’da olmaya devam ediyor. Bakan Fahrettin Koca’nın dediği gibi ‘’Evde Kal’’ Demek yeterli olmuyor.

Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Esin Şenol konu ile ilgili şu ifadeleri kullandı;

BİZ ÖNLEM ALMADA GEÇ KALDIK

İstanbul’un toplam vakaların yüzde 40’ını oluşturmasından daha ciddi sorunumuz var. Artık resmi bildirilen olguların ikiye katlandığını görüyoruz.  Ağır vakalardaki durum bile on günde bir iki katına çıkmaya başladı. Bu virüsün inanılmaz bir bulaşma hızı kazandığı anlamına geliyor. Bu Çin’in salgının başlarındaki durumuyla aynı. Çok hız kazanmış bir salgın izliyoruz. Elbette sırayla büyükşehirler merkez olacak. Önlemleri erken alırsanız daha kısıtlı, tedrici alabilirsiniz. Biz önlem almada geç kaldık. Çok kapsamlı bir önlem gerekiyor artık. Ciddi kısıtlamalar gerekiyor. Burada bir tam kapatmayı kast etmiyorum. Başarılı modeller belli, yeni bir şey denemeye gerek yok. Nereyi kapatıp, nereyi açacağımızı iyi gözlemeliyiz. Ama hiçbir şey yapılmaması kabul edilemez.