EkonomiGündem

Faizlere ödenecek paradaki artış, toplanacak vergilerdeki artışın iki katı olacak!

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, bugün ekonomi gündemi, Türkiye’de ki koronavirüs artışları ve grip aşısı ile ilgili gündemde olan sorunlarla ilgili bazı eleştirel değerlendirmelerde bulundu. Pandemi sürecini doğru yönetemediklerini iddia ettiği iktidarın, salgınla değil, salgınla mücadele eden doktorlarla uğraştığını iddia etti. Maske dağıtımında yaşanılan bir takım sorunları hatırlatan Faik Öztrak, şimdide grip aşısını dağıtmadıklarını ve aşının ihtiyacı olanlara verilmediğini dile getirdi.

Ekonomi gündemine dair yaptığı açıklamalarda, 2021 yılında ödenmesi planlanan faiz miktarlarına dikkat çeken CHP’li Öztrak, ‘’Faizlere ödenecek paradaki artış, toplanacak vergilerdeki artışın iki katı olacak’’ dedi.

SALGINLA DEĞİL SALGINLA MÜCADELE EDEN DOKTORLARLA UĞRAŞIYOR

Faik Öztrak şu açıklamaları yaptı;

Tüm dünya ve ülkemiz salgınla boğuşuyor. Sağlık Bakanı; “Salgın Anadolu’da zirve yaptı, riskli bir yükselişle karşı karşıyayız, son birkaç günde riskin boyutunu aşmış durumdayız” diyor. Salgının yönetiminde ipin ucu kaçmış durumda… Açıklanan hasta ve vefat sayılarına artık kimse güvenmiyor. Sarayın kibirli adamı ve ortağı salgınla değil; salgınla mücadele eden doktorlarla uğraşıyor. Yüz yüze eğitimde de, uzaktan eğitimde de keşmekeş sürüyor. İstanbul’da pandemi toplantısı yapılıyor. Milletin seçtiği Büyükşehir Belediye Başkanımız, toplantıya çağrılmıyor. Beş maskeyi millete bedava dağıtamayan hükümet, şimdi grip aşısında da patinaj yapıyor. Sağlık Bakanlığı, “Dünyada aşı üretiminde sıkıntı var” diyor. Ne olduğu belirsiz bir risk belirleme sistemiyle, vatandaşlarımıza grip aşısı karneyle dağıtılıyor. Şikâyetler de sel olup akıyor.

BU KADAR BECERİKSİZLİĞE ANCAK PES DENİR

Bir vatandaşımız… 65 yaşında, Parkinsonizm hastası, aynı zamanda KOAH hastası aynı zamanda yüzde 97 engelli raporu var, ama bu yurttaşımızı grip aşısını hak eden risk grubunda saymıyorlar. Bir başka vatandaşımız… 72 yaşında, bypass olmuş, dört beş raporlu ilaç kullanıyor. Ona da “Sana aşı yok” diyorlar. Türk Eczacılar Birliği’nin girişimiyle, yurtdışından 1,5 milyon doz grip aşısı getirilecek. Bürokratik yazışmalar uzayınca, bu çok kritik dönemde aşıları İran’a kaptırıyorlar. Hayat Eve Sığar’a HES; bu kadar beceriksizliğe de ancak PES denir.

DEVLET KURUMLARI LİYAKATSİZLİKLE YIPRANIYOR

Devletin yerleşik kurumları, liyakatsizlik nedeniyle hızla yıpranıyor. Bu hafta TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, bütçe görüşmeleri başlıyor. Hükümetin, “TBMM’ye zamanında gönderme özenini göstermediği” bütçe, Saray’ın, Saray müteahhitlerinin, faiz lobilerinin yüzünü güldüren, ama vatandaşa “yoklukta sabret” diyen ve milletimize askıda ekmekten başka bir şey vadetmeyen bir bütçe… Önümüzdeki yıl faizlere ödenecek paradaki artış, toplanacak vergilerdeki artışın iki katı olacak. Buna karşılık vatandaşa hizmet için yapılacak harcamalardaki artış, vergilerdeki artışın ancak yarısı olacak… Milletin ödeyeceği vergilerle, faiz lobileri ihya edilecek. Ve gelecek yıl devletimiz asgari 246 milyar lira daha borçlanacak.

BU VERGİ ALINACAK MI, ALINMAYACAK MI?

Bütçe son derece özensiz hazırlanmış. Tek bir örnek vereyim, meclise getirdikleri Torba Yasa’da Konaklama Vergisi’ni bir yıl erteleyip 2022’ye bırakacaklarını söylüyorlar. Ama 2021 bütçesinde, Konaklama Vergisi’nden 1 milyar TL gelir yazılmış. Bir karar verin, 2021’de Konaklama Vergisi alacak mısınız, almayacak mısınız?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu