Gündem

İstanbul’da hastaneler çok yoğun! Koronavirüs izdihamı yaşanıyor

İstanbul’da hastaneler ki yoğunluk günden güne artıyor. İstanbul Tabip Odasına göre hastanelerde özellikle yoğun bakım sıkıntısı yaşanmaya başlandı. Zaten teşhis aşamasında bile, kalabalık nedeniyle riski çok büyük. Toplu taşıma ile hastaneye gelenler saatlerce test sırası bekliyor.

BOŞ YATAK BULUNAMIYOR

İstanbul Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Pınar Saip: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastaneleri acil servislerinde yatırılmayı bekleyen, her gece 10 ile 30 arasında hasta vardır. 112 acil hizmetleri sevk edilecek, yatırılacak hastane bulmakta her geçen gün daha da zorlanmaktadır. Çember dediğimiz gibi çok daraldı. İstanbul alarm veriyor. Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı vaka sayılarından çok çok üzerinde olduğumuzu belirtmek isterim.

Koronavirüs şüphesi ile hastaneye başvuru yapanların sadece toplu taşıma araçlarını kullanarak hastaneye gelmeleri risk oluşturduğu gibi hastanelere geldikleri zamanda ayrı bir riskle karşı karşıya geliniyor. Çünkü korona belirtileri olup da hastaneye geldiklerinde, test olmadan önce bir form dolduruyorlar. Kalabalığın içerisinde burun burana oturup form doldurmak zorunda kalan hastalar, yoğunluktan dolayı sosyal mesafelerini koruyamıyorlar. Üstelik test yaptırma sırası kendilerine gelene kadar saatlerce kuyrukta beklemek zorundalar.

İLLERE GÖRE TEDBİR KARARLARI ALINMALI

İstanbul Tabip Odasından hem ciddiyetin kavranması için tüm vakaların açılanması hem de il bazında tedbir alınsın çağrısı geldi.

İstanbul Tabip Odası Üyesi Dr. Güray Kılıç: İllerin kendi kararlarını, bölgesel kapanma, toplumsal hareketliliğin azaltılması gibi kararları bağımsız şekilde alabilmeleri gerekmektedir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu