Ekonomi

Yılbaşından bu yana Merkez Bankası’nın net döviz varlıkları net 85 milyar dolar eridi!

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak Merkez Bankası döviz rezervlerinin ne kadar olduğunu açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, “faiz yükseldikçe enflasyon artar.” enflasyon teorisini eleştiren Faik Öztrak, Erdoğan’ın bu teoriyi doğrulayabilmek istediğinden dolayı yılbaşından bu yana Merkez Bankası’nın net döviz varlıkları net 85 milyar dolar eridiğini söyledi.

Öztrak TCMB’nda ki döviz rezervleri için şu ifadeleri kullandı;

Tabii, son dönemde özellikle 2018 yılından itibaren 2019 yılının sonlarında Türkiye ilginç bir teorinin peşine takıldı: Cumhurbaşkanının enflasyon teorisi, yani “faiz yükseldikçe enflasyon artar.” Bağımsız olması gereken Merkez Bankası Başkanı bu nedenle uzunca zamandan beri ilk defa görevden alındı. Ve en vahimi, bu teoriyi doğrulayabilmek için yılbaşından bu yana Merkez Bankası’nın net döviz varlıkları net 85 milyar dolar eridi. Bugün bu rakamlar çıktı.

SWAP’ları hariç tuttuğunuz zaman net döviz rezervlerimiz eksi 48,7 milyar dolar bakiye veriyor. Bunu biz hiç görmemiştik, e tabii bununla sizin artık bundan sonra döviz kurunu tutmanız mümkün değil.

Ha, faizler yükseliyor, yüzde 14’ün üzerine çıktı, o da yetmiyor, yetmeyecek! Çünkü böyle bir program getirdiniz, böyle bir bütçe getirdiniz, bu bütçenin hiçbir ufuk vermesi mümkün değil. Bu milletin yatırımcısına, işçisine, çiftçisine, esnafına “Senin derdine derman olacağım.” demeyen bir bütçe. Bir tutarlılık yok, sanki ülkede bir buhran yok, her şey eskisi gibi devam ediyormuş gibi getirilmiş, laf olsun torba dolsun anlamında bir bütçe. Bunu böyle çözmemiz mümkün değil.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu