GündemKamu Haberleri

Vergi affı düzenlemesi Meclis Komisyonundan geçti!

Vergi yapılandırılmasına ilişkin düzenleme meclis komisyonundan geçti. Düzenleme yasalaştığı takdirde, devlete olan borçların neredeyse tamamını kapsayacak. Borcunu günü gününe ödeyenler ise vergi affı ve vergi indirimi istiyor. Bu haberi ilk olarak 9 Ekim 2020’de  https://kamuisilanlari.net/ haber sitesi duyurmuştu yıl sonuna kadar vergi affı ve vergi indirimi yapılacağını…

VERGİ BORCU YAPILANDIRMASI

Vergi affı, meclis bütçe affı komisyonundan geçti. SGK, trafik cezası ve KYK gibi borçlara yapılandırma geliyor. Düzenleme yasalaşırsa 500 milyar liralık borcu kapsayacak. Ama maske ve sigara cezalarını kapsamayacak. Ama bunların dışında trafik cezaları, vergi borçları ve uzun süredir bekleyen Kredi ve Yurtlar Kurumu borçları var.. Yani, devlete olan borçların yaklaşık tamamına yapılandırma imkanı getiriliyor.

30 Ağustos 2020 ve öncesini kapsaması bekleniyor. Faizin büyük bir kısmı silinecek. Borçlar, 2 ayda bir ödeme şekli ile 3 yıla yayılacak. İlk ödeme tarihi ise Ocak 2021 tarihi olacak.

VERGİSİNİ DÜZENLİ ÖDEYEN VATANDAŞ NE OLACAK?

Merve Yıldırım’ın Beyaz TV programına katılan Ozan Bingöl’e göre vergi afları, vergi ödememe alışkanlığına neden oluyor. Günü gününe ödeyen, özellikle koronavirüs salgını yüzünden işleri düştüğü halde vergisini ödemek için elinden gelen esnaf, vergi indirimi yerine borca af gelmesine tepki gösteriyor.

Vergi borcunu düzenli ödeyene herhangi bir teşvik yok. Yapılandırma ödemesi aksatanların ise hakkı iptal edilecek. Ancak borçlular, şimdi ödeyemezsek? sorusu ile bir sonraki affı düşünüyor.

Vergi uzmanı Ozan Bingöl; ‘’Vergi affı diyerek söylenen kanun tamamen kandırmaca. Kanunun amacı şu; Aslında bu çıkarılmak istenen kanun için söylenen şu değil miydi; Pandemi sürecinde zorda kalan, borcunu ödemekte zora düşen vatandaşlara destek olmak amacı ile meclise getirildiği söylendi. Durum bu ise karşımızda hiçte öyle bir şey görmüyoruz. Böyle bir dönemde vatandaş ilacında ki KDV indirimi isterdi. Uzaktan erişemeyen, internete erişemeyen gençlerimiz, tablette, bilgisayarda ÖTV ve KDV indirimi isterdi. Efendim, temel gıda maddelerinde, çocuk bezinde veya mamasında, elektrikte, doğalgazda indirim beklerdi…  Bu kanun gerçekten ödeme güçlüğü çekenler için mi getirildi yoksa ödememeyi alışkanlık haline getirenler için mi getirildi? Bunun ayrımını iyi yapmak gerekir. Cumhurbaşkanı vergi affı yok dedikten sonra vergi affı çıkmış.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu