GündemSON DAKİKA

Demirören’e Ziraat Bankası aracılığıyla verilen 800 milyon dolar kredinin akıbeti hakkında açıklama

YASİN ÖZTÜRK (Denizli Milletvekili) – İktidarın basın gücünü daha da artırmak adına Demirören Medya Grubuna Ziraat Bankası aracılığıyla verdiği 800 milyon dolar kredinin akıbeti hakkında verilen önerge üzerine İYİ Parti Grubu adına söz almış bulunmaktayım, Genel Kurulu saygıyla selamlarım.

Ziraat Bankasının kuruluş amacı tarımsal ekonomide çiftçilerimize destek olmaktır ancak Ziraat Bankası sadece tarımı teşvik eden, kurgulayan bir banka olmaktan çıkmıştır, banka tarım dışında sektörlere de kredi vermektedir. Kim diyor bunu? 2020 yılında diğer sektörlerdeki şirketlere verdiği kurumsal krediler yüzde 241, vadesi geçenler ise yüzde 1933 gibi çok yüksek bir oranda artan Ziraat Bankası Genel Müdürü diyor. Ekonominin dibe battığı, ülkedeki bütün sektörlerin finans ihtiyacı olduğu bir doğrultuda öncelikli amacı çiftçiyi finanse etmek olan bir kamu bankası tabii ki diğer sektörlerin de kredi ihtiyacını karşılayabilir. Ne zaman?

Kredi almak için kapısını çalan çiftçiyi geri çevirmediği zaman. Ne zaman? Çiftçi artık Ziraat Bankasından kredi alamaz duruma gelmiştir. Neden? Çünkü banka alınan bir teminatla Demirören Grubuna 800 milyon dolar kredi kullandırmıştır ve traktör almak için başvuran çiftçinin ümüğünü sıkarken Demirörenden gereken teminatı alamamış, bugüne kadar da tahsilat yapamamıştır. Sayıştay raporlarında da bu bir şekilde yansımış, Ziraat Bankasından Demirören Grubuna ne kadar kredi verildiği hakkında sağlıklı bilgimiz yok iken bir tripot aracılığıyla en tutarlı açıklama “750 milyon dolar.” denilerek dile getirilmiştir. Ziraat Bankası yönetimi çok bonkör, çiftçiye vereceği kredileri böylesine çarçur ediyor.

Yine, rapora göre Ziraat Bankası, Demirören grubuna verdiği 800 milyon dolarla da yetinmemiş bir de üstüne 2 ayrı yönetim kurulu kararı çıkararak işletme kredisini 100 milyon dolardan, 250 milyon dolara çıkarmıştır yani anlayacağımız Demirören, Ziraat Bankasından 950 milyon dolar kredi almıştır ve tek kuruş ödememiştir. Zaten yapılan anlaşmaya göre de Demirören’in iki yıl içinde para ödemesi istenmemiş ve on yıl içinde yüzde 6,5 faiz oranıyla kredisini kapatması istenmiştir. 2020 Mayıs ayına gelince Ziraat Bankası o güne kadar herhangi bir ödeme yapmayan çok güvendiği müşterisine bir hatırlatmada bulunma gereğinde bulunmuş ve “Para yok.” cevabını alınca çareler aramaya başlamıştır. Tabii, iktidar bu sürece hazırlıklı olduğu için 2019 yılında Demirören’e önce Millî Piyangoyu devretmiş, ardından Demirören’e ait olan Güzel Enerji Şirketinin akaryakıt firması Total zarar etmesine rağmen, değeri düşmesine rağmen fahiş bir fiyatla OYAK tarafından satın alınmış.

Demirören Güzel Enerji hissesinin tamamını OYAK’a satarak kendince güzel bir ticaret yaptı ama OYAK’ın hem zarar eden hem de içi boşaltılan Total’i bazı paşaların itirazına rağmen direniş gücü kırılarak, bazı paşalara baskı yapılarak, istifaya zorlanarak satın almasının nedeni sır gibi saklanmıştır.

Daha neler oldu biliyor musunuz? Demirören 10 milyon liraya aldığı Kemer Country Golf Kulübüne ait golf sahasını 320 milyon liraya Ziraat Bankasına sattı ve Banka, işletsin diye golf sahasını tekrar Demirören’e verdi. Gördüğünüz üzere soygunun adı satış olmuş. Ne diye? Sırf kendileri adına basında tetikçilik yapsın diye.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.