GündemSON DAKİKA

Ziraat Bankası ile Demirören arasındaki ticari sırlar Sayıştay raporlarına yansıdı

ALİ MAHİR BAŞARIR (Mersin Milletvekili) -Bugün, Ziraat Bankasının, Ziraat Bankasının kredilerinin, Demirören grubunun çektiği bir krediyi neden ödemediğinin araştırılması talebiyle bir önerge verdik; bunun üzerine söz aldım.

Kürsüde “soygun” “talan” “yolsuzluk” gibi kelimeleri kullandığımız zaman çok kızıyorsunuz ama bakın, Ziraat Bankasındaki Demirören grubunun çektiği bu kredi bana göre yüz yılın en büyük soygunlarından bir tanesi. Ziraat Bankası, yüz elli dokuz yıl önce, II. Abdülhamit döneminde çiftçiler için kurulmuş bir banka. Bakalım bu banka ne durumda? Bu bankayı ne duruma getirdiniz? Bu bankanın kredileri ne şekilde veriliyor, ne şekilde tahsil edilmiyor? Bir sefer, 2020 Sayıştay Raporu’nda 198 sayfa Ziraat Bankasına ayrılmış; bu raporun 80 ve 85’inci sayfası Demirören grubuna ayrılmış.

Demirören grubu, Doğan medyasını almak için 2018’de 916 milyon dolara anlaşıyor ve bu paranın 850 milyon dolarlık kısmını -750 falan değil- Ziraat Bankasından kredi şeklinde çekiyor, artı, Demirören grubunun Ziraat Bankasına 930 milyon lira da ayrı borcu var, iki yıl geri ödemesiz. Üç yıl içerisinde 150 milyon dolarlık nakdî sermaye koymak zorunda. Bunların hiçbirini üç yılın sonunda yapmayan bir şirket var.

Şimdi buradan Ziraat Bankasına ve sizlere soruyorum: Ne hakla çiftçinin, köylünün, emeklinin, milletin bankası bu adama bu krediyi veriyor? Ne hakla Ziraat Bankası bugüne kadar tek bir ihtarname çekmiyor, tek bir mesaj çekmiyor, temerrüde düşürmüyor?

Aralık ayında Demirören grubunu Ziraat Bankası temerrüde düşürse, icra takibi yapsa şu anda 30 milyar -yani eski parayla 30 katrilyon- borçlanacaktı. Bu, bizim paramız. Hâlâ bir işlem yapılmıyor. Bakın, Sayıştay diyor bunu Cumhuriyet Halk Partisi Grubu demiyor. Sayıştay “Demirören Ziraat Bankasını 850 milyon dolar çarpmış.” diyor ve tek bir soruşturma yok. Suç duyurusunda bulunuyoruz, Demirören grubu bizim hakkımızda suç duyurusunda bulunuyor. Neymiş? Şirketinin manevi haklarını zedelemişiz. Sen, şirketinin manevi haklarını düşünüyorsan -siz düşünüyorsanız- köylünün, çiftçinin parasını ödersin. Gerçekten utanç duyulacak bir olay.

Bakın, 1 liradan bahsetmiyorum, 100 bin liradan bahsetmiyorum. Bugün bir emekli, bugün bir çiftçi, bugün bir memur Ziraat Bankasından kredi çektiği zaman iki ay ödemezse maaşına haciz geliyor; traktörünü, çiftliğini, tarlasını alıyorsunuz. Demirören’in özelliği nedir? Ha, şunu söylüyorsanız: “Doğan medya grubunu saray aldırdı, Demirören grubu aracı.” diyorsanız ayrıca tartışırız burada çünkü bu adam dört yıldır bu çektiği kredinin tek bir kuruşunu ödenmemiş. Sen bankaya ortak mısın kardeşim? Ortak mısın? Sayıştay raporu şunu söylüyor: “Ziraat Bankasının kredi riskinin yüzde 20’sini Demirören grubu oluşturuyor.” Ha, doğru. Ben Hürriyet’e bakıyorum, diğer medya gruplarına bakıyorum sabah akşam sarayın yayın organı gibi yani Cumhurbaşkanı kendi yayın organını kurmak için Ziraat Bankasının kredisini kullandırıp o adamamı aldırdı? Bence öyle ama yazık değil mi, yazık değil mi? Soruyorum: Siz bundan üzüntü duymuyor musunuz?

Üzüntü duymuyor musunuz? Ben duyuyorum. Bakın, eski parayla 30 katrilyon para; bizim paramız, çiftçinin parası, köylünün parası. Yazık değil mi? Kim bu Demirören, kim?

Biz bunu araştırmak zorundasınız. Ben suç duyurunda bulundum, eminim karanlık yerler takipsizlik kararı verdirecek. Siz bu önergeye “Hayır.” diyeceksiniz. Peki, bu soygunu yargı araştırmıyorsa Meclis araştırmıyorsa ne yapacak bu millet? Ne yapacak bu millet? Siz ya soyguna “Evet.” diyeceksiniz ya da bunun araştırılmasını isteyeceksiniz. Vatandaşlara karşı sizin borcunuz bu, vatandaşlık borcunuz bu, vekillik borcunuz bu. Adam, ben suç duyurusunda bulunduğum için, utanmazlığa bakın, bana suç duyurusunda bulunuyor. Sayıştayın tespit ettiği bir usulsüzlük bu “Sahte teminatla kredi çekmiş.” diyor. Hepinizin yüzü kızarması lazım, hepinizin; çiftçi adına, emekli adına köylü adına. Karar sizin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.