EkonomiSON DAKİKA

Enflasyon ve faiz oranlarında dünya şampiyonu olduk!

ERHAN USTA (Samsun) – Yıllar sonra enflasyon yirmi yılın üzerine çıkmıştır yani yirmi yılın en yüksek enflasyonunu yaşıyor Türkiye. Çiftçi belki de tarihinde ilk defa, en azından son elli yılda, fiyat artışlarından dolayı gübre atamıyor.

Türkiye böyle bir sıkıntı yaşıyor. Vatandaşın alım gücü düştü. Yani her şeyde en kötü olduğumuz bir dönemdeyiz, enflasyonda dünya şampiyonuyuz, faiz oranlarında dünya şampiyonuyuz. Şu soruyu sormak istiyorum ben: Siz ne yapacaksınız da 2022 yılı parlak bir yıl olacak? Tabii, bu, umut satmaktır, umut tacirliğidir, bunu hiçbir şekilde doğru bulmuyoruz. Ülkeyi yönetenlerin güven verecek beyanatlarda bulunması lazım.

Yandaşlar açısından, iktidara yakın olanlar açısından parlak bir yıl olabilir çünkü onlar dolar üzerden kamu-özel iş birliği projelerinde paralarını alıyorlar; işte, limanlar onlara şimdi peşkeş çekilecek; 3 maaş, 5 maaş alanlar var; onlar açısından olabilir ancak millet açısından bu yıl da -öyle görünüyor ki 2022 yılı da- çok kötü bir yıl olacak. Millet açısından iyi bir yıl bekleniyorsa sandığın bir an evvel milletin önüne konulması lazım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.