EkonomiSON DAKİKA

Araç alacaklar dikkat! ÖTV’nin sıfırlanması için mecliste yeni teklif görüşüldü!

Sıfır araçların satışlarında uygulanan Özel Tüketim Vergisi’nin (ÖTV) kaldırılmasına ilişkin Meclise yeni bir teklif verildi. 2022 yılında ÖTV’den 220 milyar lira gelir elde etmeyi düşünen iktidarın 5 müteahhitten 335 milyar TL’lik vergisini affetmesi üzerine ÖTV’nin sıfırlanması teklifini sunan İstanbul Milletvekili Hakkı Saruhan Oluç,

‘’2022 yılı bütçesini konuştuk burada. ÖTV geliri olarak öngörülen miktar 220 milyar Türk lirasıdır. Peki, 5’li çetenin yani iktidarın yandaşı olan firmaların, holdinglerin vergi istisnası ve muafiyeti ne kadardır? 335 milyar Türk lirası. Biz diyoruz ki: “Gelin, ÖTV’yi kaldıralım, 220 milyar Türk lirası ÖTV’yi kaldıralım, 5’li çeteye 335 milyar lira sağlanmasın’’ dedi.

ÖTV’nin kaldırılmasının 84 milyon vatandaşa faydası olacağının altını çizen Oluç ‘’ ÖTV kaldırıldığı zaman bu ülkedeki 84 milyon insan bundan faydalanacak ve yararına bir iş olacak ama siz 220 milyar Türk liralık ÖTV’yi kaldırmak yerine 5’li çeteye ve onlarla birlikte hareket eden holdinglere 335 milyar Türk lirası vergi istisnası ve muafiyeti sağlama konusunda kararlısınız.

Bir kez daha söylüyoruz, bütün partilere çağrı yapıyoruz: 5’li çete mi, yoksa 84 milyar insanın rahatlaması mı? Bunun cevabının verilmesi gerekiyor. Bunun cevabını vermeyen iktidar, işte, emeklilerin maaşını 2.500 liraya çıkarıyor asgari ücret 4.250 lira olmuşken. Ve biz diyoruz ki: “Emeklilerin en düşük maaşı asgari ücret düzeyine yükseltilmelidir.” Bunu da kabul etmiyor bu iktidar. Bunu tartışmaya devam edeceğiz.’’ Dedi.