EkonomiSON DAKİKA

Döviz, enflasyon ve faiz sarmalına girdik!

HAKKI SARUHAN OLUÇ (İstanbul Milletvekili) -Cumhur İttifakı’nda Türkiye’nin büyük bir ekonomik ve sosyal kriz yaşadığını defalarca söyledik, kabul etmediler ama ne kadar kabul etmezlerse etmesinler aslında sokaklarda, fabrikalarda, tarlalarda, atölyelerde, her yerde ekonomik ve sosyal krizin insanların canını yakmaya devam ettiği çok aşikâr, belli. Bugün ve yarın konuşacağımız mesele de zaten emeklilerle ilgili ağırlıklı olarak. Emeklilerin, gerçekten, maaşlarının 2.500 liraya çıkarılması gibi yani vicdansızlıkla dolu bir kanun teklifiyle karşı karşıyayız.

Bakın, Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanının “Faiz sebeptir, enflasyon neticedir.” safsatası ve takıntısı yüzünden Türkiye’de yaşayan bütün halk büyük sıkıntı çekti ve çekmeye devam ediyor. 2021 yılının Kasım ayında yüzde 16’ydı faiz oranı, aynı ayda enflasyon yüzde 21’di. Aradan bir ay geçti, faiz oranı 2 puan düşürüldü, yüzde 14 yapıldı; enflasyon fırladı, yüzde 36 oldu, son on dokuz yılın en yüksek enflasyon oranına erişildi. Yani başekonomistin teorisi bir ay bile dayanamadı, çöktü. Arkasından “kur korumalı faiz” diye başka bir safsatayla karşı karşıya kaldık, tam bir algı operasyonu.

En sonunda, Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı “Ya, dua edin de tutsun.” dedi. Bu noktaya gelindi, bu da çöktü ve çökmeye mahkûm olan bir şey. Şimdi, bugün bunu konuşacağız. Biz bu getirildiği zaman dedik ki: “Hazinenin böyle bir harcama yapma yetkisi yok, yasası yok. Nasıl yapıyorsunuz bunu?” Bize, burada, Adalet ve Kalkınma Partisi Grup Başkan Vekili dedi ki: “Bilmeden konuşmayın ya, var yasası bunun.” Sonra ne oldu? İşte, yasasının olmadığı ortaya çıktı, bugün getirdiniz kanun teklifiyle. “Olmayan yasaya dayanarak harcama yapıyorsunuz, insanları kandırıyorsunuz.” dedik. Bugün getirdiniz, şimdi bu yasayı çıkarmaya çalışıyorsunuz.

Bakın, yaptığınız o uygulamayla da aslında reel ekonomide hiçbir rahatlama olmadı, biliyorsunuz, değil mi? Döviz düşünce reel hayatta tek bir indirim gerçekleşmedi. Ya, 20 Aralıkta 1 dolar 17 liraydı, benzinin litresi 12,28’di; 11 Ocakta dolar 13,77 oldu, benzinin litresi 13,63’e çıktı yani bir indirim de gerçekleşmedi. Şimdi, Türkiye, bu iktidarla birlikte, yeniden, döviz, enflasyon ve faiz sarmalına girdi ve çoklu krizi yaşıyoruz.

Şimdi, bakın, Sefalet Endeksi’nde en kötülerden başlıyor sıralama, biliyorsunuz; 156 ülke arasında 21’inci oldu Türkiye. Sefalet Endeksi’nde yüzde 47’yi geçti, Adalet ve Kalkınma Partisinin iktidara geldiği 2002 yılındaki seviye yüzde 40’tı yani siz, yalan TÜİK rakamlarına rağmen 2002’nin üstüne çıktınız.