Genel

Azerbaycan Ermenistan işgalinde ki 140 yerleşim yerini kurtardı!

Azerbaycan’ın Ermenistan işgalinde ki Dağlık Karabağ’da başlattığı kurtarma harekatının birinci ayını doldurmak üzere. Azerbaycan ordusu son 24 saat içinde 20’den fazla köyü işgalden kurtardı.

Azerbaycan ordusu Dağlık Karabağ’da zafer üstüne zafer kazanıyor. Bölgede işgalden kurtarılan yerleşim yerlerinin sayısı 140’a yaklaştı. Cephede bozguna uğrayan ve sivillere saldıran Ermenistan’a ait bir savaş uçağı düşürüldü. İki ülke arasında ki ateş kes çabalarına ABD’de de dahil oldu. Başkan Trump, ilerleme sağlandığını söyledikten sonra Ermenistan’a sahip çıktı ve Erivan’a yardım sözü verdi.

ERMENİSTAN ORDUSU ÇARESİZ

Azerbaycan ordusu son 24 saat içerisinde 20’den fazla köyü Ermenistan işgalinden kurtardı. Kelbecer, Laçin, Hankendi, Fuzuli, Cebrayıl, Zengilen’da kurtarılan bölgeler arasında… İlerleyen Azerbaycan ordusu karşısında Ermenistan ordusu çaresiz. Hemen her cephede ağır kayıplar veren Ermenistan askerleri, ağır silahlarını geride bırakıp kaçıyor. Hava saldırısı yapmak için havalanan Ermenistan’a ait bir savaş uçağı Kubatlı bölgesinde düşürüldü.

Çaresiz durumda olan Ermenistan ordusu kendi topraklarından bölgeye ateş açtı. Erivan’ın amacı Rusya’nın üyesi olduğu kolektif güvenlik güçlerini devreye sokmak. Yani Rusya’yı da çatışmaların içine çekmek.

Ermenistan bir yandan da sivilleri hedef almaya devam etti. Ermenistan gün boyu Terter, Berde, Teftalan ve Goranboy adında ki yerleşim yerlerini bombaladı. Saldırılarda 2 Azeri hayatını kaybetti. Ölen sivil sayısı 65’e yükseldi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir