EkonomiSON DAKİKA

Elektriğe yüzde 120 zam geldi! Tüketici Konfederasyonu itiraz edecek

EPDK tarafından elektrik kullanım ücretlerine yüzde 120 zam yapıldığı açıkladı. Verilen bu fahiş elektrik zammının haksız olarak verildiğini belirten Tüketici Konfederasyonu, yapılan bu zammı yargıya taşıyacaklarını belirtti. Yargı eğer bu yapılan zam kararını iptal ederse, verilen son elektrik zamları iptal edilecek.

Bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Karaman’da yaptığı konuşmalarında, döviz kurlarından dolayı haksız fiyat artış yapanların peşinde olacaklarını açıkladı lakin, dolar kurunun 18 liradan 13 liraya kadar düşmesine rağmen başta akaryakıt ve enerji fiyatlarına olmak üzere tüm vergi harçlarına, otoyol ve köprü geçişlerine devlet eliyle zam yapıldı. Vatandaş, dolar kurunun 18,5 liradan 10,59’a kadar düşmesini davul zurna ile karşılarken gelen son zamlar kafa karıştırdı zira dolar kuru 18,5 TL ike benzinin litresi 11 TL iken, dolar kuru şu anda 13 bandında olmasına rağmen benzinin litre fiyatı 14 TL’ye dayandı.

Elektrik ve doğalgaz zamları ise dolar kurunun düşmesi sonrasında peş peşe geldi. 2+1 evin doğalgaz faturası aylık 800 TL’ye, 4 kişilik bir ailenin elektrik faturası 300 TL’ye dayanırken, bu zamların geri alınması için Tüketici Konfederasyonu hareket geçti.

Konfederasyondan yapılan yazılı açıklamada, “Tüketici Konfederasyonu tarafından Danıştay’a EPDK hakkında; kurulun 31 Aralık 2021 tarih ve 10708 sayılı kararı ile karara Ek-1, Ek-2, Ek-3’de yer alan fiyat tarife tablolarının onaylanmasına ilişkin kararın yürütmesinin durdurularak iptaline ilişkin olarak dava açılmıştır” denildi.

“CUMHURİYET TARİHİNİN EN YÜKSEK ORANLI ZAMMI”

Açıklamada, neden dava açıldığının gerekçeleri ise madde madde anlatıldı.

1 Ocak 2022’den itibaren geçerli olmak üzere yapılan fiyat artışlarının ‘Cumhuriyet tarihinin en yüksek oranlı zammının’ yapıldığına dikkat çekilen açıklamada, söz konusu karar ile sosyal devlet anlayışından vazgeçildiğine ve en temel tüketici hakkı olan ‘enerjinin adil ve herkese ucuz ve imkânına göre ulaştırılması’ hususunun göz önüne alınmadığına vurgu yapıldı.

“YAŞAMI MAKİNEYE BAĞLI OLANLAR DİKKATE ALINMADI”

Zamların iptali için yargıya başvurulmasının diğer nedenleri şöyle sıralandı:

Hanedeki kişilerin gelir durumu, meskenin gayrimenkul rayiç değeri gibi unsurlar dikkate alınmaması,

Günlük 5 Kw’lık ayrım çok düşük olup temel ihtiyaç kalemlerinin harcandığı elektriğin çok altında olması,

Yaşamı 24 saat boyunca elektrikli makineye bağlı olanlar da bu tarifede dikkate alınmaması,

Kararda “mesken alçak gerilim tek zamanlı” dediğine göre 3 zamanlı okumalarda, anayasanın eşitlik ilkesi ihlali söz konusu olması, dar gelirlilerin ikamet ettiği meskenlerdeki kişi sayısı, meskenin rayiç bedeli, hanenin gelir durumu gibi kriterler dikkate alınmaması,

Düzenlemenin bu haliyle düşük gelir gruplarına fayda sağlamaktan uzak olması gibi nedenlerle EPDK kararının yürütmesinin durdurulması ve iptali için yargı yoluna başvurulmuştur.

CHP DE DANIŞTAY’A BAŞVURDU

Öte yandan, CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın da, EPDK’nın elektrik zam kararının yürütmesinin durdurulması talebiyle Danıştay’a başvurduklarını söylemişti.

Akın, “Cumhuriyet tarihinin en büyük zammına dönüşen EPDK kararının iptal edilmesi ve yürütmesinin hemen durdurulması talebi ile Danıştay’da dava açtık. Yeni yılın ilk gününde bütün vatandaşlarımızı mağdur eden, hayat pahalılığı karşısında yalnız bırakan, elektriğe yapılan hukuksuz zamlara Türk yargısının hukuksal zeminde izin vermeyeceğine inanıyorum” demişti.

 

Başa dön tuşu