GündemSON DAKİKA

2016 yılından bu yana yapılan sözlü sınavların araştırılması için önerge verildi!

İstanbul Milletvekili Grup Başkanı Engin Altay, Manisa Milletvekili grup Başkan Vekili Özgür Özel ile Sakarya Milletvekili Grup Başkan Vekili Engin Özkoç tarafından 2016 yılından bu yana yapılan sözlü sınavların araştırılması, varsa şaibelerin tespit edilmesi, yapılan yanlış uygulamaların düzeltilmesi amacıyla önerge verdi. Verilen önerge ile ilgili açıklama yapan CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, KPSS sınavından başarılı olanları sözlü mülakatlarda elendiklerini belirtti.

Sözlü mülakatların şaibeli olduğunu iddia eden Kaya ”27 Temmuz 2016 tarihinde 29783 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan 668 sayılı Kanun Hükmünde Kararname hükmüne göre sözlü sınavla sözleşmeli öğretmenlik uygulaması başlatılmıştır. Adalet ve Kalkınma Partisi iktidara geldiği günden itibaren hem öğretmenlik mesleğiyle ilgili hem eğitimle ilgili sürekli oynamıştır; sürekli bakan değiştirmiş, sistem değiştirmiş ama ana hedeflerinde en ufak bir değişikliğe gitmemiştir. Ana hedefi nedir? Kendi yandaşlarının kadrolaşmasını sağlamak için Anayasa’nın arkasından dolanarak, hukukun, yasaların arkasından dolanarak işlemler yapmıştır.

Bilirsiniz, öğretmenlik mesleği kutsal bir meslektir. Eğitim Fakültesine giden bir öğrenci okulu bitirdiğinde öğretmen olacağını bilir, sadece görev yerini bilmez ama unutur ki Adalet ve Kalkınma Partisi iktidardadır. Adalet ve Kalkınma Partisi KPSS sınavıyla yetinmemiş, KPSS sınavında başarılı olan öğretmeni de mülakatta eleme yolunu seçmiştir. Mülakatı yaparken neye dayanarak yapıyor, hangi soruları soruyor, bu sorulara verilen yanıtların değerlendirmesini kim yapıyor? Diyecekler ki: “Bir komisyon kuruluyor, komisyon yapıyor.” Peki, mülakatta sorulan soruya verdiği yanıtların doğruluğunu kanıtlayan insan bunu nasıl ispat edecek? Kamera kayıtları var mı? Yok. Peki, başka bir gözlemci var mı? Yok. Komisyon üyelerinde vicdan var mı? O da yok.” dedi.

CHP’li Yıldırım Kaya konuşmasında şu çok çarpıcı bilgileri paylaştı;

Siz gideceksiniz, yazılıdan 92 puan aldıktan sonra, utanmadan sıkılmadan 58 puan vererek Sare Halıcı Öğretmenimizi eleyeceksiniz. Hangi kıstasa göre, neye göre? Neye göre mi? Bir güvenlik soruşturması yapılıyor. Devlet memurluğuna girersiniz, siz staj yaparken güvenlik soruşturması yapılır yani diplomayı aldınız, KPSS’den 92 puan aldınız, mülakata girersiniz, mülakatta puanı aldıktan sonra eğer siz devlet memuru olma özelliğini taşımıyorsanız o zaman elenirsiniz ama mülakata girmeden önce bir soruşturma yapacaksınız, daha sonra diyeceksiniz ki: “Bu benim kafama uymuyor, dolayısıyla 60 puanın altında puan vereyim ve bunu eleyeyim.” Kimi eliyorsun biliyor musun? 92 puan almış Sare’yi eliyorsun. Kimi eliyorsun biliyor musun? 2.175 öğretmen alacaksın, sınıf öğretmeni; yazılı sınavda 82,9 puan almış Umut Şule Karatay Şeker’i eliyorsun 56 puan vererek. Niye 56 puan veriyorsun? Bu 346’ncı olmuş.

Siz 2.175 kişi alacaksınız, bu öğretmenimiz 346’ncı olmuş ama sizin gibi düşünmediği için bu öğretmeni elemişsiniz. Bu öğretmenleri elediğinizde ne olmuş? Bu öğretmenlerimiz diplomayı almış, KPSS’yi geçmiş ama sizin vicdansızlığınız nedeniyle atanmadığı için intihar etmiş. Bunun vebali kimin sırtında? Bu öğretmenler diplomayı almış, KPSS’de yeterli puanı almış, mülakatta sizin gibi düşünmediği için inşaatlarda çalışmak zorunda kalmış ve hayatına mal olmuş.

Biliyoruz siz vicdanlarınızı kilitlediniz, zincire vurdunuz. Millî Eğitim Bakanlığı önündeki zincir aslında sizin vicdanlarınızdaki zincirdir.O zincirleri kırdık, bir daha kıracağız. Siz bu öğretmenlerin haklarını gasbetmekten vazgeçinceye kadar 2 elimiz yakanızda olacak. 60 puan altı mülakatta alanları eleme sisteminiz aslında 2016 yılında Millî Eğitim Bakanlığı yapmış olan, bugün de Adalet ve Kalkınma Partisi Grup Başkanı olan İsmet Yılmaz’ın uygulamasına bile yanaşmıyorsunuz. Siz ki üç yıl Millî Eğitim Bakanlığı yapmış olan Ziya Selçuk’un uygulamasına bile yanaşmıyorsunuz. Siz ki Türkiye Büyük Millet Meclisi Millî Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu üyeleri olan AK PARTİ’li, MHP’li, İYİ Partili, HDP’li üyelerin ortak mutabakata vardığı “KPSS’de aldığı puanın aynısını mülakatta da verelim. Bu insanlar haksızlığa uğramasın.” demesine rağmen… Altına imza attırmadığımız için suç bizde, altına imza artırsaydık, imzayı gösterirdik ama ben o üyelerin vicdanına sesleniyorum: Bu kararı aldık mı almadık mı? Vicdanınız varsa lütfen vicdanınızın sesini duyun. Hayata veda eden bu öğretmenlere sorumluluğu yerine getirelim.

2016 yılından bu yana yapılan sözlü sınavların araştırılması, varsa şaibelerin tespit edilmesi, yapılan yanlış uygulamaların düzeltilmesi amacıyla verilen önerge AK Parti ve MHP’nin oy çokluğu ile reddedildi.