GündemKamu Haberleri

İstanbul’da vaka sayısı Türkiye’deki toplam vakanın yüzde 40’ına ulaştı!

İstanbul’da korona virüsün evlerde bile tehlikeli hale geldiğini İstanbul’da açıkladı Cumhurbaşkanı Erdoğan… Erdoğan uyardı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise vaka sayısını değil sadece oran verdi. Bakan Koca açıklamalarını bu kez günlük vaka tablosunda yer alan korona hastası sayısı üzerinden değil oranlarla yaptı.

KOVİD-19 BAĞIŞIKLIĞI KAZANANLARDA TEKRAR VİRÜSE YAKALANA BİLİYOR

Türkiye’nin yüzde 40’ı Ankara’nın da 5 katı kadar vaka var dedi Sağlık Bakanı Koca İstanbul için ama Türkiye’de ve İstanbul’da kaç vaka olduğunu söylemedi. Vakaların İstanbul nüfuzuna göre oranını da açıklamadı. Açıklasa Türkiye genelinde gerçek vaka sayıları hakkında bir değerlendirme yapılabilirdi. İstanbul’da gerçek vaka sayısı bilinmiyor ama durum gerçekten çok kritik. Çünkü daha önce virüse yakalanıp bağışıklık kazananların süresi de doldu. Artık ikinci kez Kovid-19 olanlar görülüyor.

İstanbul Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tufan Tükek uyardı;

‘’Nisan, Mayıs döneminden daha kötü durumundayız. Antikor 3 ay sonra işlevini yitiriyor. Artık bize başvuru yapan hastalar arasında 2’inci kez Kovid-19 geçirenlerde var. Kimse ‘hastalığı geçirdim, bana bir şey olmaz’ demesin’’ dedi.

BAKAN KOCA VATANDAŞI FEDAKARLIK YAPMAYA DAVET ETTİ

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: ‘’İstanbul’daki vaka sayısı Türkiye genelinde yüzde 40’a ulaşmış durumda. İstanbulluları kurallara gerekirse fedakarlıkta bulunarak uymaya davet ediyorum.’’ dedi.

Bakan Koca fedakarlık isteyecek kadar durum kritik. Ancak 16 milyon nüfuslu İstanbul’da iş gücü devam ediyor. Bu yüzden toplu ulaşımın yükü de hafiflemedi. Sağlık Bakanı ise kalabalıklardan uzak durun mesajını yineledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’da… İstanbul’da evinin yakınında ki Hz. Ali Camisinde kıldığı Cuma Namazı sonrası kameralara, kalabalıktan kaçının dedi. Sadece dışarıda değil… Evde de dikkat edin uyarısı yaptı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: Şuan itibari ile İstanbul Koronavirüs salgınında en önde gelen illerimizde bir tanesi. Toplu alanlardan ciddi manada kaçınmak gerekiyor. Yani buna kendi evlerimizde dahil. Maske-mesafe-hijyen… Hassasiyetle sarılmamız lazım!’’ dedi.

YENİ TEDBİRLER Mİ GETİRİLECEK?

Toplam vakanın yüzde 40’ına ulaşan İstanbul için sadece fedakârlık ve kalabalıktan kaçının uyarıları yapıldı hükümetten. Ancak bu hafta bilim kurulu bu kez Ankara’da değil İstanbul’da toplanıyor. Sağlık Bakanı ’da kap kuracak mega kente. Cumhurbaşkanı Erdoğan’da yeni tedbirler konusunda kapı araladı;

Erdoğan: Ne gibi tedbirler alınacaksa bunlar bize bildirilecek.  Ona göre de adımlarımızı atacağız. Batıya göre çok daha iyi konumdayız ama yeterli değiliz’’ dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu