GündemSON DAKİKA

Son Dakika! 31 Aralık’a nakdi para yardımı yapılacak!

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık bugün son dakika bir açıklama yaparak tüm ihtiyaç sahibi ailelere 31 Aralık 2021 tarihine kadar nakit para yardımı yapılacağını açıkladı. Peki, kimlere nakit para yardımı yapılacak? Ödemeler ne zaman hesaplara yatacak? Başvurular nereye yapılacak? İşte, Bakan Yanık'tan nakdi sosyal yardım açıklaması... 

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık bugün, ihtiyaç sahibi tüm vatandaşlara nakdi sosyal yardım yapılacağını duyurdu. Toplamda 106 milyon TL nakit para yardımı yapılacağını duyuran Bakan Yanık, 2021 Aralık ayı sonuna kadar yapılacak yardımlara ilişkin bazı açıklamalarda bulundu.

Bakanlık tarafından yılbaşı öncesinde verilecek nakit yardımına ilişkin kimlere bu sosyal yardım verileceği, başvuruların nasıl yapılacağı, ailelere ne kadar nakit ödemesi yapılacağı merak ediliyor. Peki, Bakan Yanık’ın açıkladığı bu para desteği kimlere verilecek? Nakit yardımı için başvurular nereye ve nasıl yapılacak? İşte detaylar..

Bakan Yanık, yaptığı yazılı açıklamada, 31 Aralık 2021 tarihine kadar  yapılacak nakdi sosyal yardım ödemelerine ilişkin şu bilgileri verdi.

4 AYRI SOSYAL YARDIM PAKETİ

Yanık, Eşi Vefat Eden Kadınlara Yönelik Nakdi Yardım, Muhtaç Asker Ailelerine Yardım, Muhtaç Asker Çocuklarına Yardım ve Öksüz Yetim Yardımı olmak üzere, 4 ayrı kapsamda yapılacak ödemelerin bugün itibarıyla başladığını duyurdu.

Eşi vefat eden ve yardıma muhtaç kadınların yanında olmaya devam ettiklerini belirten Yanık, ihtiyaç sahibi kadınlara bu kapsamda toplamda 64,3 milyon TL destek sağlanacağını aktardı.

Toplamda 25,1 milyon TL yatırılacak

Zorunlu askerlik hizmetini yürüten, muhtaç er ve erbaşların aileleriyle çocuklarına 2 ayrı sosyal yardım programıyla destek verdiklerini ifade eden Yanık, ihtiyaç sahiplerinin hesaplarına toplamda yaklaşık 25,1 milyon TL yatırılacağını açıkladı.

PARALAR HESAPLARA YATIRILACAK

Anne, babası veya her ikisi de vefat etmiş, 18 yaş altındaki ihtiyaç sahibi çocuklar için de destekte bulunduklarını kaydeden Bakan Yanık, bu kapsamda toplamda 16,6 milyon TL’nin hak sahiplerinin hesaplarına yatırılacağını kaydetti.

Nakdi sosyal yardım ödemelerinin 28 Aralık gününe kadar hak sahiplerinin hesaplarına yatırılacağını belirten Bakan Yanık, “Aralık ayında 4 nakdi sosyal destek programı ile ihtiyaç sahibi vatandaşlara yaklaşık 106 milyon TL ödeme yapacağız. Hak temelli, hesap verilebilir, nesnel kriterlere bağlı ve sürdürülebilir bir sosyal yardım anlayışıyla politikamızı üretmeye ve hizmetlerimize devam edeceğiz” değerlendirmesini yaptı.

SOSYAL YARDIM BAŞVURULARI NEREYE YAPILIYOR?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sosyal yardım başvuruları e-devlet üzerinden online şeklinde yapılacak olup, başvurularınızı hemen https://www.turkiye.gov.tr/ adresi üzerinden yapabilirsiniz.