Genel

108 yeni cezaevi yapılacak! Bu kadar cezaevine niçin ihtiyaç duyuluyor?

İktidar 2020 yılında 22 yeni cezaevi yapmıştı. Buna ilaveten 108 tane daha yeni cezaevi yapılacağı belirtildi. ‘’Bu kadar ceza evine neden ihtiyaç duyuruluyor’’ diyen CHP Ankara Milletvekili Tekin Bingöl, konuya ilişkin yaptığı açıklamalarda şu bilgileri paylaştı;

Dünyanın hiçbir ülkesinde Türkiye’deki kadar cezaevi yok ve çok ilginçtir, 2020’de 22 cezaevi yapılmış, 2024’ün sonuna kadar tam 108 cezaevi yapılacak. İktidar, bu kadar cezaevine niçin ihtiyaç duyuyor? Şunun için, ihtiyaç şuradan kaynaklanıyor: İktidar ülkeyi yönetemiyor; çürümüş, çökmüş, dağılmış bir iktidar olduğu için hayatın her alanında sorunlar var, problemler var ve bu problemler dağ gibi.

Bakın, cezaevlerinde o kadar büyük ihmaller, o kadar büyük usulsüzlükler var ki bu cezaevlerini düzeltmenin de şansı yok çünkü bir anlayış farkı var. Eğer bir ülkede demokrasi yoksa o ülkede insan haklarını aramak son derece iyi niyetli bir bakış açısı olur. Peki, cezaevlerinde ne var? Cezaevlerinde ölüm var, cezaevlerinde işkence var, cezaevlerinde çıplak arama var, cezaevlerinde her türlü hukuksuzluk var ama bütün bunları ortadan kaldıracak hiçbir girişim yok. Peki, ne olacak? Olacak olan şu, az önce arkadaşımız da bahsetti… Şu son dönemde 7’ye yakın tutuklu ve hükümlü her şeye rağmen hiçbir girişimde bulunmadıkları için hayatlarını kaybettiler.

83 yaşında bir tutuklu, Mehmet Emin Özkan… Ya, rapor var, rapor. Rapor şunu diyor: “Kronik hastalığı var ve ölüme her geçen gün yaklaşıyor.” Ama dönüp de hiç kimse bu yaşlı tutukluya -raporu olmasına rağmen- dönüp bakmıyorlar.

Şu bir gerçek: Cezaevleri artık ölümün kol gezdiği yerlere dönüşmüş ve eğer bu ölümün kol gezdiği cezaevleri bu haliyle devam ederse şunu unutmayın ki siz;

Bu araştırma önergesinde iki yolunuz var: Olumlu oy verirseniz, bütün bu olumsuzlukların sorumlusu olmazsınız ama dönüp de bu araştırma önergesine olumsuz oy verirseniz, bütün bu yaşanmışlıkların, bu olumsuzlukların, ölümün kol gezdiği cezaevlerindeki bu insanlık suçunun ortağı olursunuz, sorumlusu olursunuz ve gün geldiğinde, halkın iktidarında, halkın eli sizin yakanızda olur.

 

Başa dön tuşu