Ekonomi

Hazinenin borçlanma faizleri yüzde 16,5’tan yüzde 24’e geldi!

İYİ Parti Milletvekili Erhan Usta – Ekonomide olağanüstü günlerden geçiyoruz. Merkez Bankası Başkanının mart ayında bir gece yarısı kararnamesiyle görevden alınmasıyla başlayan bir hatalar silsilesi sonucunda Türkiye’de dolar kuru, işte, dün akşam itibarıyla 18 TL’lere kadar geldi. Tabii, şimdi, rakamlar çok hızlı değiştiği için, arkadaşlar bazen şu anda doların geldiği bu seviyenin sevinilmesi gereken bir rakam olduğunu düşünüyorlar herhâlde. Hatırlatmakta fayda var; Mart ayında dolar 6,88’e kadar düşmüştü arkadaşlar, enflasyon yüzde 16,2’ydi, Hazinenin borçlanma faizi 16,5’ti. Bu tarihi niye söylüyorum? Hatalar silsilesinin başlamasından önceki tarihteki verileri söylüyorum. Şimdi geldiğimiz noktada, evet, dolar 18’lerden 13’lere kadar geldi ancak hazinenin borçlanma faizleri yüzde 16,5’tan yüzde 24’e geldi, ticari kredi faizleri şu anda yüzde 30’larda, enflasyonda da yüzde 30’ların üzerinde bir noktayı bu ayın sonu itibarıyla maalesef göreceğiz.

Peki, bu mart ayından itibaren başlayan hatalar silsilesi yapılmamış olsaydı bugün nasıl bir makroekonomik çerçeve olurdu diye baktığımızda, muhtemelen bugün 7,50’lik bir doları konuşurduk, 8 lira asla olmazdı; enflasyon yüzde 17’lerde olurdu; politika faizi yüzde 19’dan en az 2-3 puan çekilir, yüzde 16’lara gerilerdi, borçlanma faizleri de enflasyonun bu seviyesine yakın bir duruma gelirdi. Tabii, Türkiye’de niye o mart ayından sonra o hatalar bu kadar ardı ardına geldi? Hele en son dönemde de iktidara yakın bir kısım akademisyenlerin, gazetecilerin, bir kısım çevrelerin ekonomik OHAL” gibi sözleri veya diğer sorumsuz konuşmaları sonrasında piyasa iyice gerildi ve doların yukarı doğru gitmesinin temel sebebi oldu.

Şimdi, bununla mücadele etmek için dün akşam ne açıklamış oldu? Değerli arkadaşlar, biz dolarizasyondan şikâyet ediyorduk, Türkiye ekonomisi “full” dolarizasyona bağlandı. Yani şu anda tam bir dolarizasyon var, yüzde yüz dolarizasyon var. TL Amerikan dolarına bağlanmış oldu, TL’den kaçış olmasın diye Türk lirası ortadan kaldırıldı. Hazine çok ciddi bir kur riski altına girdi. Zaten üzerimizde kamu-özel iş birliği projelerinden dolayı, yurt içinde dövizle borçlanmalardan dolayı ciddi bir kur riski vardı, şimdi yeni bir kur riski üstlendi; bütün TL mevduata, hatta yurt dışından gelecek sıcak paraya kur garantisi verildi arkadaşlar. Bunlar olacak iş değil, Türkiye tarihinde hiç görülmemiş bir şeydir bu.

Örtülü bir faiz artışı yapıldı, bir yandan “Nasa karşıyım.” derken şu anda “Mevduat faizi yetmezse üzerine kur artışını da faiz olarak vereceğim.” diyen bir anlayış geldi.

Başa dön tuşu