Gündem

Memura ek zam yolda! Memura ne kadar ek maaş zammı verilecek

Tüm gözler memura ek zam için yapılacak bugünkü toplantıya çevrildi. Memurlara ek zam konusu bugün Cumhurbaşkanı ile Memur-Sen tarafından yapılan toplantıda masaya yatırılacak. Peki, memurlara ne kadar ek zam verilmesi düşünülüyor? İşte detaylar…

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, 2022’de memurlara e zam konusunda yaptığı açıklamalarda ”Görüşmede, vergi muafiyetinin nasıl yansıyacağını konuştuk. Ekonomideki dalgalanma nedeniyle alım gücü düşen kamu görevlileri için ek zam görüşmelerimizin başlamasını istedik.”

Çalışma Bakanlığı da Aralık başında yaptığı açıklamada asgari ücret görüşmeleri sonrasında memura 2022’de uygulanacak ek zammın gündeme alınacağını belirtmişti. Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Tüm kamu personelimizi kapsayacak şekilde enflasyon farkının üzerinde bir sosyal refah düzenlemesi olarak yapılacaktır” denilmişti.

MEMUR ZAMMI NE KADAR OLACAK?

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından temmuz, ağustos, eylül, ekim, kasım aylarını kapsayan, 5 aylık enflasyon verisine göre Tüketici Fiyatları Endeksi’nde (TÜFE) 5 aylık enflasyon yüzde 10.47 oldu. Aralıkta 3 puanlık bir TÜFE açıklanırsa 6 aylık dönemde yüzde 13.47’lik bir enflasyon olacak.

Bu yıl ağustos ayında sonuçlanan 6. Dönem Toplu Sözleşmesi’ne göre memur ve emeklileri maaşlarını 2022’nin ilk 6 ayında yüzde 5 zamlı alacaklar. 2021’in ikinci 6 ayında gerçekleşecek enflasyonun yüzde 3’ü aşması durumunda aradaki fark da zamma eklenecek. Aralık ayında TÜFE’nin yüzde 3 olması durumunda da yüzde 10.47’lik enflasyon farkı zammı kesinleşecek. Memur ve memur emeklileri buna ilave olarak alacakları yüzde 5’lik toplu sözleşme zammıyla toplam yüzde 15.47 zam alacak. Bunlar dışında ek zam verilirse zam oranı artacak.