Ekonomi

Erdoğan’ın açıklamalarından sonra dolar kuru 10 TL’ye doğru düşmeye başladı

Tayyip Erdoğan bugün, döviz kurunun artmasından endişe duyarak parasını döviz medduatına yatıranlar için flaş açıklamalarda bulundu. TL’ye geçtiği için döviz kurunun yükselmesinden dolayı zarar edenlerin paralarını vereceğiz demesinden sonra binlerce insan döviz mevduatında bulunan dolar ve Euro’sunu Türk Lirası’na çevirmeye başladı ve döviz kurları resmen çakıldı. Dolar alış 10 TL’ye doğru hızla düşmeye başladı.. Euro alış 12 TL’ye kadar indi..

An itibari ile döviz kurları, altın fiyatları hızlı bir şekilde düşmeye başladı. Bankalar vatandaşın dövizi hemen bozdurmaması için ise alış ve satış kuru arasında ki makası açtı. İşte, Erdoğan’ın dövizin düşmesini sağlayan o açıklamaları ve serbest piyasa ve bankalarda dolar, Euro kuru alış ve satış fiyatları..

Erdoğan: Tasarruflarını değerlendirirken kurdaki yükselişten kaynaklanan kaygılarını gidermek isteyen vatandaşlarımıza yeni bir finansal alternatif sunuyoruz. Bu yeni araç şöyle işleyecektir; insanlarımızın bankadaki TL varlığını, mevduat kazancı kur artışından yüksekse bu getiriyi elde edecek. Kur getirisi mevduat kazancının üstünde ise aradaki fark doğrudan vatandaşımıza ödenecek bu kazanç stopaj vergisinden muaf tutulacak.

Bundan sonra hiçbir vatandaşımızın kur daha yüksek olacak diye mevduatını TL’den dövize geçirmesine ihtiyaç kalmayacak.

Döviz kurundaki dalgalanma sebebiyle fiyat vermekte zorlanan ihracatçı firmalarımıza Merkez Bankası aracılığı ile ileri vadeli kur rakamı verilecek. Kur farkı TL olarak ihracatçı firmamıza ödenecek.

Erdoğan’ın bu açıklamalarından sonra bakın döviz kurları ne kadar düştü;

 YAPIKREDİ BANKASI DÖVİZ ALIŞ VE SATIŞ FİYATLARI

Bankada saat 22:45 itibari ile döviz kuru alış satış kurları

 

 

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

İçeriği Kesintisiz Görüntülemek İçin Lütfen Reklam Engelleyici Uygulamanızı Kapatınız...