Sağlık

Tam tahıllar neden sağlıklıdır?

Tam tahıllı yiyeceklerin sağlıklı olduğunu biliyoruz. Yeni bir çalışma, nedenine dair fikir veriyor.

Tam tahıllar hem bütün hem de işlenmiş çekirdekler olabilir. Önemli olan, tahılın tüm parçalarının dahil olmasıdır – kabuklar ve mikroplar dahil. Lif, vitamin ve minerallerin çoğu burada bulunur.

Doğu Finlandiya Üniversitesi’nden araştırmacılar, tam tahıllardan zengin gıdaları yemenin sağlığa faydalarını açıklayabilecek yeni bulgulara ulaştılar.

Tam tahılların yüksek alımı, vücuttaki betain bileşiklerinin seviyelerini artırdı ve bu, diğer şeylerin yanı sıra, gelişmiş glikoz metabolizması ile ilişkiliydi.

Sağlıklı yiyecek

– Tam tahıllar, yiyebileceğimiz en sağlıklı yiyeceklerden bazılarıdır. Araştırmanın baş yazarı Kati Hanhineva, üniversiteden bir haber bülteninde, örneğin, yüksek miktarda tam tahıl alımının tip 2 diyabet ve kardiyovasküler hastalıklara karşı koruduğunu biliyoruz, diyor.

Araştırmacılar, tam tahıllarla beslenen farelerin vücudunda ve tam tahıl ürünlerinden zengin bir diyet uygulayan insanlarda 12 hafta boyunca neler olduğunu incelediler.

Tam tahıllarda yüksek bir diyet, hem farelerde hem de insanlarda betain bileşiklerinin seviyelerini arttırdı.

12 haftalık takibin sonunda, araştırmacılar ayrıca gelişmiş glikoz metabolizması ile vücutta artan betain bileşiklerinin varlığı arasında bir ilişki gözlemlediler.

Tam tahıllar nedir?

Sağlık yetkilileri her gün tam tahıl ürünleri yemeyi tavsiye ediyor. Bunlar birlikte toplamda kadınlar için 70 gram, erkekler için 90 gram 2 un vermelidir .

Bunun yetişkin bir erkek için pratikte ne oluşturduğuna dair örnekler:

Dört kaba ekmek dilimi (ekmek ölçeğinde ekstra kaba veya kaba olarak işaretlenmiştir)
Bir tabak kaba mısır gevreği ve iki kaba dilim
Bir tabak yulaf ezmesi ve bir porsiyon kepekli makarna veya arpa kabuğu çıkarılmış tane
İki tabak yulaf ezmesi

Matportalen’e göre, kepekli ekmeğin görünür çekirdekler içermesi gerektiği konusunda yaygın bir yanlış anlama var. Kepekli ekmek, kepekli un üzerinde kolayca pişirilebilir, böylece çekirdekler görünmez. Aslında kepekli ekmek sert görünmek zorunda değildir. Alışveriş sepetine ürün eklerken dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta, kara ekmek ve makarnanın her zaman tam tahıllardan yapıldığı anlamına gelmediğidir. Örneğin, daha sağlıklı görünmesi için boyanabilir. Bir başka yanılgı da ayçiçeği tohumu ve keten tohumu hakkındadır. Bu tam tahıl değil.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

İçeriği Kesintisiz Görüntülemek İçin Lütfen Reklam Engelleyici Uygulamanızı Kapatınız...