Gündem

Uzmanlar başa çıkamıyoruz diyerek uyardı!

Sağlık Bakanlığı’na göre Türkiye’de günlük koronavirüs hasta sayısı 2 bini geçti. Korona vaka sayısı ise açıklanmadığı için bilinmiyor. Türkiye’de koronavirüs salgınının daha artacağı uyarısında bulunan uzmanlar, şu anda ki durumun geçtiğimiz Mayıs ayından bile kötü olduğunu söyledi. Artık başa çıkamıyoruz diyen Prof. Dr. Bülent Tutluoğlu, biran önce yeni tedbirlerin alınması gerektiğini belirtti.

SALGINDA 5 AY ÖNCESİNE DÖNÜLDÜ

Akademik Solumun Derneği Başkanı Prof. Dr. Bülent Tutluoğlu: ‘’Çok ciddi bir tablo ile karşı karşıyayız. Ve bu işin riskinin ve tehlikesinin artması ihtimali önümüzde ki günlerde daha da artacak’’ dedi. Uyarı çok net… Türkiye koronavirüs salgınında 5 ay öncesine geri döndü. Yapılan 100 bini aşın testin sonucunda 2.026 kişiye daha koronavirüs belirtisi gösterdiği için hasta tanısı kondu. Ama testi pozitif çıkan vaka sayısı bilinmiyor. Son 24 saatte hayatını kaybeden kişi sayısı ise 75 olarak bildirildi.

Bülent Tutluoğlu ‘’Solunum enfeksiyonları tam başlamadan Ekim döneminde ciddi bir artış yaşamaya başladık’’ dedi.  Türkiye’de vaka sayılarının düşmesi ile birlikte 1 Haziran’da alınan o sıkı tedbirler kaldırıldı ve normal bir yaşam tarzına geçilmişti.

İşte o günden buyana uzmanlar hergün kişisel önlemlerin gevşetilmemesi konusunda sıkı sıkıya uyarıyor. Tüm uyarılara rağmen geldiğimiz noktada, dün açıklanan koronavirüs tablosu verilerine bakıldığında ilk defa, Türkiye’de açıklanan hasta sayısı 2 bini geçti.

SADECE HASTANEDE TEDAVİ GÖRENLERİN SAYISI AÇIKLANIYOR

Durumu Mayıs ayından daha ciddi hale getiren ise o gün vaka sayısıydı bugün ise hasta sayısı. Çünkü o günlerde açıklanan rakamlar, testi pozitif çıkan kişi sayılarını gösteriyordu. Şimdi ise testi pozitif çıksa bile eğer koronavirüs semptomları göstermiyorsa hasta sayılmıyor ve dolayısı ile tabloda gösterilmiyor. Diğer bir değişle, şimdi açıklanan rakamlar, sadece koronavirüs yüzünden hastanede tedavi altına alınan kişi sayılarını temsil ediyor.

PANDEMİ HASTANELERİ DOLU

Tutluoğlu: ‘’Koronavirüs hastalarının çoğu özel hastanelerde yatmak istemiyor çünkü çok yüksek maliyetler çıkıyor. Genel Sağlık Sigortası olsa bile yüksek rakamlar çıkartılıyor Kovid-19 hastalarına… Devlet hastaneleri de çok ağır zatürre olmadıkça hastayı yatırmıyor. Çünkü pandemi hastaneleri de dolu şu anda… ‘’ dedi.

AÇIKLANAN ZATÜRRE ORANLARIDA GERÇEĞİ YANSITMIYOR

Tutluoğlu zatürre oranının da arttığını söyledi. Birde resmi verilerin bu konuda gerçeği yansıtmadığını…

‘’Zatürre oranları yüzde 5-6 gibi açıklanıyor ama sadece bizim karşılaştığımız zatürre oranları neredeyse yüzde 40, yüzde 50’lere kadar görülüyor. Bize başvuran hastalardan her ikisinde bir diyebilirim.’’

BAŞA ÇIKAMIYORUZ İTİRAFI!

Başta Avrupa ülkeleri olmak üzere birçok yerde kısıtlamalar yeniden hayata geçirildi. Uzmanlara göre Türkiye’nin de geç kalmaması için bir an önce yeni tedbir kararlarını alması gerekiyor. Tutluoğlu başa çıkamıyoruz diyerek şu uyarılarda bulundu;

‘’Başa çıkamıyoruz!.. Kış ayında yaşayacağımız problemler daha büyük. O yüzden şimdiden bazı önlemler alırsak, üzerimize gelen bu dalgayı daha hafif atlatabiliriz.

Bugün açıklanan (20 Ekim 2020) koronavirüs vaka tablosu ise şöyle;

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu