Gündem

18 yıldır iktidarda olan Cumhurbaşkanı Erdoğan eğitimi eleştirdi!

18 Yıldır iktidarda olan AKP Genel Başkanı Cumhurbaşkanı Erdoğan eğitim ve kültürde geldiğimiz seviye bakımından bazı itiraflarda bulundu. Eğitim öğretimde bizi görüyorlar… ''Çoğu alanda bizi mutmain edecek düzeyde yetişmiş insan gücüne sahip değiliz’' diyen Erdoğan'a 18 yıl boyunca iktidar olanın kendileri olduğu hatırlatıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 18 yıl sonra eğitim sistemini eleştirdi. Eleştirirken verdiği mesajlarsa dikkat çekiciydi. ‘’Geleneksel eğitim ve öğretimin gücü azalırken, yerine daha iyisi konulamamıştır. Fütüvvet ehli nesil yerine amorf bir nesil yetiştirme gayreti, ülkemize ve milletimize oldukça pahalıya mal olmuştur’’ dedi.

‘’Fikri hür, irfanı hür, vicdanı hür nesiller yetiştirmek için çıkılan yolun en sığından, en bayasından, en çarpığından bir batı taklitçiliğine dönüşmüş olması Cumhuriyetimizin en büyük kaybıdır. Topyekûn bir eğitim-öğretim reformunu gerektirir…’’ diye seslendi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan… Eğitimi bu denli eleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan’a muhalefet, 18 yıldır iktidarda olanların kendileri olduğu hatırlattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan TÜRGEV’in kurucusu olduğu İbn Haldun Üniversitesi Külliyesi açılış töreninde konuştu. Eğitim mesajlarına CHP ve İYİ Parti tepki gösterdi.

ERDOĞAN’IN EĞİTİM ELEŞTİRİLERİNE CEVAP İYİ PARTİ VE CHP’DEN GELDİ

İYİ Parti Eğitim Politikaları Başkanı Ankara Milletvekili Şenol Sunat: ‘’Evet acilen bir eğitim reformu gerekiyor ama sizin anladığınız gibi değil. Atatürk’ümüzün dediği gibi fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller yetiştirerek. Bunun içinde fırsat eşitliği, adalet, demokrasi ve liyakat esas alınmalıdır.

Sn. Erdoğan; İktidarda olanların görevi kendi fikirlerini vatandaşlarına dayatmak ve tek tip insan modeli ki -daha öncede ifade ettiğiniz gibi- “dindar ve kindar” bir nesil yetiştirmek değil, vatandaşların hangi görüşten olursa olsun, birlikte özgürce ve refah içinde…’’ diye cevap verdi.

CHP Sözcüsü Faik Öztrak: Erdoğan’ın konuşmalarını dinlerken hayretler içinde kaldım. İdeolojik saplantıları nedeniyle eğitim sisteminde kaosa yol açtı. Kendi ülkesinin çocuklarını denek haline getiren tek hükümet AK Parti hükümetidir.

ERDOĞAN’DAN İTİRAFLAR

‘’Gerçek İktidarın fikri iktidar olduğunu da gayet iyi biliyoruz. Fikri iktidarımızı hala tesis edemediğimiz kanaatindeyim… Eğitim öğretimde bizi görüyorlar… Çoğu alanda bizi mutmain edecek düzeyde yetişmiş insan gücüne sahip değiliz’’ sözleri ile gerçek bir iktidar olamadıklarının ve eğitimde iyi olmadığımızın itirafını yapan Erdoğan’ın bu sözlerine yanıt Şenol Sunat’tan ve Faik Öztrak’tan geldi.

Sunat: Cumhuriyetimizin ortak değerleri Türk Milletinin gerçek fikri iktidarıdır. Fikirlerimizden ödün vermeyeceğiz! Tepeden inme kurgularla yeni nesillerin geleceğinin karartılmasına müsaade etmeyeceğiz!

Erdoğan batıcılık saplantısı yüzünden yetişmiş insan gücüne sahip değiliz derken adeta gençlere sitem etti. Muhalefetten, ‘’iktidarda 18 yıldır AKP var’’ sesi yükseldi.

ERDOĞAN 18 YILDIR BİZİ İKTİDAR KENDİSİNİ MUHALEFET Mİ SANIYOR?

Öztrak: Erdoğan 18 yıldır bizi iktidar kendisini muhalefet mi sanıyor? 18 yılda 7 tane Milli Eğitim Bakanı gelmiş. 7 tanede kültür bakanı gelmiş… Şimdi de kalkıp eğitimden ve kültürden şikayet ediyorsun. Bu ülkenin eğitim sistemini milli olmaktan çıkarıp kendi ideolojilerinin vesayeti altına alanlar ihanet etmişlerdir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu