GenelSON DAKİKA

Sağlıkçılar bugün iş bırakıyor! Bugün hangi servisler açık olacak?

Sağlıkçılar maaş ve çalışma koşullarını protesto amaçlı olarak bugün (6 Aralık 2021) iş bırakıyor. SES Bakanı acil, yoğun bakım, çocuk acil ve yoğun bakımı, onkoloji, diyaliz servisleri haricinde iş bırakılacağını açıkladı.

6 Aralık Pazartesi günü tüm ülkede iş bırakacaklarını ifade eden SES Eskişehir Şube Başkanı Birtürk Özkavak, açıklamasında sağlık çalışanlarının taleplerini sıraladı:

Sahada iş barışını bozan, performans sistemi kaldırılarak bütün ödemeler tek kalemde yapılmasını, ayrımsız ASM (Aile Sağlığı Merkezi) emekçilerine, tıp fakültesi çalışanlarına, aile ve sosyal hizmetler çalışanlarına ve diğer tüm sağlık hizmet sınıflarına ek zam verilerek mağduriyetler giderilmelidir.

Sabit ücretlerimize gerçek enflasyon oranında ek zam verilerek yoksulluk sınırının üzerine çıkarılmalı.

4-B süresiz sözleşmeli ve 3+1 sözleşmeli çalışan arkadaşlarımız kadroya alınmalı.

Hastanelerde bütün sağlık emekçilerinin çocuklarını güvenle bırakabileceği kreşler açılmalı.

Ek Gösterge seçim vaadi olmaktan çıkarılıp 3600’den başlayarak kademeli olarak 7200’e kadar tüm sağlık ve sosyal hizmet emekçilerine uygulanmalı.

Vergi dilimi soygununa son verilerek asgari ücretten vergi alınmayıp, bunun üstündeki gelirimizin yüzde 10’a sabitlenmeli.

Gıda, elektrik, doğalgaz gibi zorunlu temel ihtiyaç kalemlerine yapılan zamların geri alınmasını dolaylı vergilerin kaldırılmasını istiyoruz.

Sağlık bir ekip işidir,bu ruhun ve iş barışının bozulmamasını istiyoruz.

Ağır koşullarda çalışan sosyal hizmet emekçilerinin iş barışını bozan ücret politikasından vazgeçilmesini eşit adil bir yaklaşımla özlük haklarının düzeltilmesini istiyoruz.

Tüm sağlık ve sosyal hizmet emekçilerinin insanca yaşamasını istiyoruz.

HALKIMIZIN DESTEK OLACAĞINI BİLİYORUZ

6 Aralık 2021 Pazartesi günü yapılacak iş bırakma eyleminde halkın kendilerine destek olacağını ve sağlık emekçilerini canı gönülden destekleyeceklerine inandığını sözlerine ekleyen Özkavak, yarın çalışacak olan sağlık çalışanları ile ilgili de şöyle konuştu:

“Acil, yoğun bakım, çocuk acil ve yoğun bakımı, onkoloji, diyaliz servislerinin dışında iş bırakılacaktır. Ülkemizde yaşanan salgın nedeni ile salgın veya salgın şüphesi ile sağlık kurum ve kuruluşlarına yapılacak başvurular geri çevrilmeyecek, bu gibi hasta veya hastalığından şüphe edilenlerin poliklinik ve klinik tedavilerine devam edilecektir.”

Başa dön tuşu