EkonomiGenel

Süt üreticileri zarar ediyoruz gerekçesi seslerini duyurmak isterken ceza makbuzları ile geri döndü!

Süt üreticileri aylardır seslerini duyurmaya çalışıyor. Çünkü zararına üretim yapıyor. Son çare olarak traktörleri ile yollara düştüler ancak polis engeli ile karşılaştılar.

Aylardır duyurulmayan feryatlarını duyurabilmek için traktörüne binip yollara düştüler süt üreticileri. Yetkililer seslerini duysun diye kimi rotasını Ankara’ya çevirdi, kimi ise traktörüne pankart astı. Ancak her biri polis engeli ile karşılaştı. Sorunları için somut bir adım beklerken, kesilen ceza makbuzları ile döndüler evlerine.

SÜT ÜRETİCİLERİ ZARAR EDİYOR

Süt üreticisinin yemden mazota, ilaçtan elektriğe kullandığı tüm kalemler dolara endeksli. Döviz kuru yükseldikçe de kullandıkları tüm ürünler zam üstüne zam görüyor. Oysa 2019 Kasım ayından buyana sattığı çiğ sütün litre fiyatı 2 lira 30 kuruş. Yani gelen zamlara karşı süt fiyatları sabit kaldı ve bundan dolayı da üretici zararına satış yapıyor.

Raftaki süt ürünlerinin fiyatları artarken çiğ süt fiyatlarının arttırılmamasına tepki gösteren üreticiler, zarar ettikleri için üretimleri kıstıklarını ifade ediyor. Azalan süt üretiminden dolayı vatandaşın daha pahalıya süt ve süt ürünlerini alacağı uyarısında bulunan üretici, Sencer Solakoğlu, seslerini duyuramadıklarını, engellendiğini bildirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir