EkonomiSON DAKİKA

Prof. Dr. Göker: Millet bunu fark edince iş işten geçmiş olacak!

Prof. Dr. Ali İhsan Göker kendi sosyal medya hesabı üzerinden döviz kurlarının neden arttığına dair bazı açıklamalarda bulundu. TCMB’nın para bastığını, bu parayı piyasalara sürdüğünü ve bu basılan paralarla vatandaşın döviz aldığını belirtti. Döviz kurlarının artma nedenlerinden birinin de bu olduğunu belirten Göker, şu açıklamalarda bulundu;

Dövizi uçuran tek faktör sanıldığı gibi düşük fonlama faizi değil. TCMB’nin piyasaya verdiği TL miktarı (mavi) pandemi başladıktan sonra uçmuş gitmiş. Eline TL geçen döviz alıyor. Yani dış güç falan hikaye. Dövizi yükselten yerliler, buna zemin hazırlayan ise TCMB.

Basılan paranın üretim olarak karşılığı yoksa oluşacak tek şey hiperenflasyon. Aslında bu çok basit bir denklem. Komplo teorilerine bu kadar itibar edilmesini anlamak imkansız.

Sanal bir zenginleşme var. Millet 15 yıllık evinin fiyatı 500 bin TL’den 1 milyon TL’ye çıkınca zenginleştiğini sanıyor. Zam yapan yapana. Döviz cinsinden geliriniz yoksa enflasyonla fakirleşiyorsunuz. Millet bunu fark edince iş işten geçmiş olacak

En çok da elindeki hurda arabanın fiyatı 50 bin TL’den 100 bin TL’ye çıktı diye kar ettiğini zannedenlere gülüyorum. Onu satıp bir daha hiç Yaklaşan otomobil almayacaksan ancak öyle kar edersin. Ettiğin kar da enflasyonda erir gider. 1 kg Peynir dilimi de 50 TL’den 100 TL’ye çıktı.

Başa dön tuşu