Personel AlımıSON DAKİKA

Bekçi alımı için tarih verildi! EGM Çarşı ve Mahalle Bekçisi alımı başvuru şartları değişti ve bekçi amirliği kadrosu açılacak

İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde 30 bine yakın Çarşı ve Mahalle Bekçisi bulunuyor ve bu sayının 48 bine tamamlanacağı belirtildi. Alınacak bekçilerin bir kısmı Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde istihdam edilecek olup, bekçi alımı için tarih verildi. Ayrıca ‘’Bekçi Amiri’’ kadrosu da açılacağı söylendi. Bu kadroda görev alan personeller devriye kontrol memuru olarak çalışacaklardır.

2022 yılı için alınacak bekçi adaylarından istenilen bazı şartlarda değişiklik yapıldığı belirtildi. EGM ve Jandarmaya toplam 18 bin bekçi alımı yapılacağı belirtilirken, başvuru tarihi, başvuru şartları, başvuru formu ve yerleştirme kılavuzunun ne zaman yayınlanacağına dair bilgiler verildi. İşte, 2022 yılı 18.000 Mahalle ve Çarşı Bekçisi alımına ilişkin açıklamalar;

BEKÇİLERİN ÇALIŞMA KOŞULLARINDA YENİ DÜZENLEME

Bilindiği üzere Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı olan bekçilere yasal bir takım ek yetkiler verildi. Verilen yetkiler sonrasında kimlik kontrolü yapabilen bekçilerin toplumda ki statüleri değerlendi ve çoğu vatandaşın arzu ettiği meslekler arasına girdi. 2022 yılında tüm bekçilerin sosyal haklarında da bazı değişikliklere gidilerek iyileştirmelerin olacağı ve bunla ilgili yeni düzenlemelerin yapılacağı belirtildi. Nitekim bekçiler haftada 6 gün ve sadece geceleri çalışıyor ve bu konuda birçok bekçi bu durumdan oldukça şikayetçi. Uzman psikologlarında ‘bekçilerin çalışma şartları’ konusunda hazırlamış oldukları raporda; bu durumun personellerde olumsuz etkilerinin belirgin olduğu belirtildi.

kamuisilanlari.net haberin İçişleri Bakanlığı yetkililerinden edindiği bilgilere göre 2022 yılında bekçilerin çalışma koşullarında bazı iyileştirmelere gidilecek. Ayrıca tüm bekçilere maaş desteği verileceğine dair çalışmalar yapıldığı belirtildi. Tüm bu şartlar oluştuğunda bekçi alım ilanları çok daha yakından takip edileceği ve başvuru sayısında artma görüleceği öngörülüyor ki ayrıca lisans mezunlarını ilgilendiren yeni bir kadroda açılacak. Peki, 18 bin bekçi alımı ne zaman yapılacak? Yaş şartı, KPSS şartı ve öğrenim şartı belli oldu mu? Başvuru kılavuzu ne zamana yayınlanır? Bekçi maaşı ne kadar? Boy ve kilo şartı nedir? İşte tüm detaylar…

2022 YILI BEKÇİ ALIMI NE ZAMAN YAPILACAK?

18 bin bekçi alımı için tarih verildi. kamuisilanlari.net haberin edindiği bilgilere göre 18 bin EGM Mahalle ve Çarşı Bekçisi alımı başvuruları 2022 Mart ayı öncesinde yapılacak. Bekçi alım ilanı Polis Akademisi (PA) resmi internet sayfası olan www.pa.edu.tr adresinde yayınlanacak.

BEKÇİ ALIMINDA İSTENEN YAŞ, KPSS VE BOY-KİLO ŞARTI

2022 yılı bekçi alımı için istenilen başvuru şartlarında bazı değişikliklere gidileceği söylendi. Kesin olmamakla birlikte 27 olan yaş şartı 30’a yükseltilecek ve bu şekilde 31 yaşından gün almamış adaylar EGM bekçi alım ilanına başvuru yapabilecekler.

KPSS şartı ile ilgili henüz kesin bir bilgi yok. Boy-kilo şartı ise bir önceki dönemde istenilen şartlarla aynı olacak.

BEKÇİ AMİRİ KADROSU VE ÖĞRENİM ŞARTLARI

Başvuru şartları arasında yapılan değişiklikler arasında öğrenim şartı da yer alıyor. Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesine alınacak adayların en az önlisans mezunu, Jandarma Genel Komutanlığı bünyesine alınacak bekçilerin ise en az lise mezunu olma şartı istenecek ve birde; lisans mezunları için ayrı kadro açılacak. Bu alınacak kadroda görev alan adaylar devriye kontrol memuru olarak çalışacaklar.

 

Başa dön tuşu