Gündem

Vaka artışları İstanbul’da artmaya devam ediyor!

Koronavirüs vakaları hem dünyada hem de Türkiye’de artmaya devam ediyor. Türkiye’de ise en çok vaka artışı İstanbul’da oldu. İstanbul’da ki vaka sayılarının 1 ayda yüzde 50 artışının bir diğer sebebi de uzmanlara göre işverenlerin yeterince önlem almaması.

İstanbul’da hayat yeniden başladı fakat koronavirüs vakaları en az yüzde 50 arttı.  Mega kent bir kez daha Türkiye’nin salgını merkezi haline geldi. Halk Sağlığı Uzmanı Prof. Dr. Kayıhan Pala’ya göre vakalar en çok işçi sınıfı arasında arttı. Çünkü devlet kısıtlamadı, patronlar ise yeterli önlemler almadı. Ekonominin, sanayinin kalbi İstanbul’da salgında patlama yaşandı.

Kayıhan Pala ‘’Türkiye’nin tekrar salgın merkezi haline gelen İstanbul’dan herhangi bir şeyde kısıtlama olmaksızın, herkesin giriş çıkışının serbest bırakacak olursanız, hastalığın hem İstanbul dışına taşınmasını hem de taşınan hastalığın tekrar İstanbul’a geri dönmesini kolaylaştıracak bir yaklaşım olacaktır.

ENFAZLA ARTIŞLAR ORGANİZE SANAYİ İŞÇİLERİNDE

Çalışma hayatında çarklar dönsün yaklaşımıyla önlem alınmaksızın, özellikle organize sanayi bölgelerinde çalışan işçilerde, hastalığın görülme sıklığının arttığına ilişkin gözlemlerimiz var. Bu işçilerin genel olarak yaşadığı mahallelerde de zaten koronavirüs haritasında kıpkırmızı görünüyor.  ’’ dedi.

İSTANBUL’DA EN FAZLA VAKALARIN OLDUĞU İLÇELER

Bağcılar, Esenyurt, Ümraniye ilçeleri Koronavirüs haritasında en çok kırmızı alana sahipler. Boşluk bulmak imkansız gibi. Virüs bu en çok bu ilçelerde kol geziyor. Her sokakta çok sayıda vaka var. Ancak virüs sadece bu ilçelerde değil. Korona İstanbul’da her kesi tehdit ediyor. Uzmanlar okulların açılmasıyla da beraber virüsün arttığı görüşünde ancak Pala’ya göre çözüm okulların kapatılması değil.

KÖY OKULLARINDA 5 GÜN YÜZ YÜZE EĞİTİM

Pala: ‘’biz okulların kapanması için değil, okulların açık tutulabilmesi için alınması gereken önlemlerin bir an önce alınmasını istiyoruz.  Çocuklarda henüz çok fazla vaka yok ama çocuklarda diyelim ki bir tanesi pozitif oldu… Onunla ilişki kuran, temas eden orta yaş ve belli yaşlarda ki insanlarda vakaların arttığına ilişkin gözlemlerimiz var’’ dedi. Okullar için bu uyarı yapılırken Uşak ilinde köylerde ilk ve ortaokullarda 5 gün yüz yüze eğitim yapılması kararı alındı.

SAĞLIK BAKANLIĞININ GÜVENİRLİĞİ

Halk Sağlığı Uzmanı Prof. Dr. Kayıhan Pala, Sağlık Bakanlığı’nın hergün Twitter mesajlarında maske, sosyal mesafe ve hijyen kurallarının hatırlatılmasının artık hiçbir işe yaramadığının ortada olduğu belirtiyor. Sağlık Bakanlığı’nın önce var olan problemi görmesi gerektiğini düşünen Pala, Sağlık Bakanlığı’nın açıklamalarının artık güvenirliğini yitirdiğini söyledi.

Sağlık Bakanlığı’nın vaka-hasta ayrımı yaparak Türkiye’de ki gerçek pozitif vaka sayılarını sakladığını ve bunu itiraf ettiğine atıfta bulunarak, Sağlık Bakanlığı’nın uyarılarını artık kimse dinlemiyor dedi.

19 EKİM VAKA TABLOSU

Uzmanlar Sağlık Bakanlığı’nı güvenilir bulmasa da Bakanlık günlük vaka tablosunu açıklamayı sürdürüyor. Sağlık Bakanlığı’n göre 19 Ekim’de vaka sayısı 1.958… Ama bu rakam yine bakanlığın açıklamasına göre sadece koronavirüs semptomu gösterenlerin sayısı… Yani bu rakamların içinde korona testi pozitif çıkmış ama semptom göstermeyen vakalar yok. Yine açıklanan verilere göre bugün 75 kişi daha Covid-19 yüzünden yaşamını yitirdi.

Açıklana günlük ölüm sayıları da tartışmaya açıldı. Birçok hasta Koronavirüs nedeniyle ölmesinde rağmen, ölüm raporunda ‘’doğal ölüm’’ yazıyor. Bu konu Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya sorulduğunda ise Koca, koronavirüs vakası yüzünden ölen kişilerin doğal ölüm olduğunu, doğal olmayan ölümlerin ise trafik kazası, cinayet gibi olayların olduğunu söyledi. Bakan Koca bu açıklamasıyla da, Türkiye’de günde gerçekte kaç kişinin Corona yüzünden öldüğü tartışılıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu