EkonomiSON DAKİKA

Londra tefecilerine gidip 6 kat faizle para alın diye size dış mihraklar mı söyledi?

UĞUR AYDEMİR (Manisa Milletvekili) -Adaletsizliği bu ülkede dış mihraklar mı yaratıyor? Hukuksuzluğu, demokrasi yoksunluğunu dış mihraklar mı yaratıyor? Bunlar olmayınca böyle 3 kuruşa muhtaç hâle gelebiliyorsunuz. “Londra bankerlerinden gidin, 6 kat faizle para alın.” diye size dış mihraklar mı söyledi?

Niye normal yollardan borçlanamadınız da 6 kat faizle Londra bankerlerine borçlandınız? “Dövize endeksli sözleşmeler yapın, bu milletin kuruşu kuruşuna parasını peşkeş çekin.” diye dış mihraklar mı söyledi, onlar mı yapıyor, kim yapıyor bu işleri? “128 milyar doları iç edin, piyasaya sürün, buharlaştırın, hukuksuz yöntemlerle beraber oradan, dövizden rant kazanacak alanlara verin.” diye dış mihraklar mı söyledi, kendiniz mi yaptınız?

Bugünün kuruyla Hazineye 750 milyar lirayı dış mihraklar mı yükledi? Yoksa bu ara dövizle alım satım yaparken bu arkadaşlar mı aynı alım satımları yapıyor? Üç günde bir Merkez Bankası Başkanını dış mihraklar mı değiştiriyor? Öyle ya, ekonomistsiniz ya, ekonomiyi biliyorsunuz ya(!) Nepotizmin nedeni, kayırmacılığın nedeni dış mihraklar mı? Kafanıza göre insanlarla çalışıp diğerlerini dışlıyorsunuz. İçte ve dışta gerilmiş bir Türkiye’nin temel nedeni dış mihraklar mı? Beşli çeteyi dış mihraklar mı yarattı? Öyle ya, yarattıysa bir nedeni olmalı!

Bir de ben bir şey soracağım sizin bu hikâyenizle ilgili ya: Dış mihraklar, dış mihraklar… Kim bu dış mihraklar? Öyle ya, somut olarak önümüze koyun. Bir gün birinin kapısında, bir gün diğerinin kapısında beklediğiniz devletler mi dış mihraklar, başkanıyla görüşmek için takla attığınız devlet mi, kapısında sizi sıraya dizdikleri devlet mi?

Kimdir bu dış mihraklar ya, kimdir bu dış mihraklar? Kabadayılığı beraber yapalım, adlarını açıklayın da beraber yapalım. Ya, insanda biraz öz güven olur, biraz yüz olur, biraz utanma olur. Yirmi yıldır devlet yönetiyorsunuz, sorumluluk alamayacak kadar aciz hâlindesiniz. Çıkın, insan gibi deyin ki: “Kardeşim, kötü yönettik, yanlış yönettik; sorumlu biziz.” Ben size söyleyeyim ama: Hukuka dayalı, demokratik, üreten, sosyal adaleti yüksek, nepotizmden uzak, sürdürülebilir bir devlet yapısı size rağmen gelecek. Vallahi de billahi de tallahi de geliyor gelmekte olan, haberiniz olsun!

Başa dön tuşu