Gündem

Anayasa Mahkemesi yine günün en önemli gündem maddesiydi!

Siyaset, Anayasa Mahkemesinin hak ihlali kararına rağmen yerel mahkemenin Enis Berberoğlu hakkında yeniden yargılama kararı vermemesi, yüksek mahkeme kararına direnmesini tartışıyor… CHP Parti Meclis, yargı gündemi ile toplanırken, DEVA Partisi Ali Babacan’da, İYİ Partili Meral Akşener’de yerel mahkemeye tepkilerini sürdürdü. Akşener, ‘’ışıklar yanıyor’’ paylaşımı nedeniyle AYM üyesi Engin Yıldırım’ın da istifa etmesi gerektiğini söyledi.

İstanbul 14’üncü Ağır Ceza Mahkemesinin en yüksek yargı organı olan AYM’nin kararına direnmesi, iç siyasetin en önemli gündem maddesi.

‘’İstanbul 14’üncü Ağır Ceza Mahkemesi topluma şu mesajı veriyor!

-Anayasa ve yasalar bizi bağlamaz. Biz gücümüzü Anayasadan değil saraydan alıyoruz diyor.’’ Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu bu ifadeleri ile eleştirmişti yerel mahkemeyi. CHP Parti meclisinde Enis Berberoğlu ve yargı gündemi ile toplandı. Meral Akşener ise Habertürk televizyonunda alt mahkemenin üst mahkemenin kararına uymamasını yorumladı.

AYM’NİN KARARLARINI MUTLAKA UYGULAMAK ZORUNDASINIZ

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ‘’Anayasa Mahkemesi (AYM)’nin verdiği kararları beğenmeye bilirsiniz. Ama AYM’nin kararlarını mutlaka uygulamak zorundasınız. Türkiye şu anda hukuk-adalet krizi yaşıyor. Güç karşısında haksızlığa uğradığın takdirde bizim haklarımızı korumak üzere kurulan bir mahkemedir. Şimdi siz bunu ortadan kaldırmak istediğiniz zaman o-la-maz.’’ dedi.

‘’ENGİN YILDIRIM İSTİFA ETSİN’’

Akşener, sosyal medya hesabından ‘’ışıklar yanmaya devam ediyor’’ paylaşımını yapan Engin Yıldırım için ‘’bence istifa etmeli’’ dedi.

Akşener MHP lideri Bahçeli’nin ‘’AYM yeniden yapılansın’’ çağrısına da verdiği yanıtta ‘’Anayasa Mahkemesi hepimizi koruyan bir vasfa sahip. Bu assın sürdürülmesi lazım’’ dedi.

‘’BÖYLE HUKUK DEVLETİ OLAMAZ’’

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan ’’Böyle hukuk olmaz, böyle hukuk devleti olamaz. Anayasa Mahkemesi bu ülkenin en yüksek yargı organı ve yerel mahkemeler AYM’nin kararlarına uymak zorundadır. Gerçek bir hukuk devletinde bunlar olamaz. Yargıyı bir kişinin bir gurubun veya daha başka bir zümrenin keyfine göre kullanamazsınız. AYM’nin kararları karşısında herkes görevini yapacak… AYM’nin kararları tüm alt mahkemelerini bağlayıcıdır.

İktidar ve küçük ortağı ihlal kararlarına karşı çıkıyor, yerel mahkemelerde bundan güç alarak Anayasa Mahkemesi kararı bizi ilgilendirmez diyebiliyor. ’’ dedi.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu