EkonomiGündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni doğalgaz rezervi bulunduğunu açıkladı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün Karadeniz’de sondaj faaliyetlerine aylardır yürüten Fatih Sondaj Gemisi’ndeydi. Yeni rezerv verilerini açıkladı. Daha önce 320 milyar metreküp doğalgaz rezervi keşfedilmişti. Ek olarak 85 milyar metreküp daha rezerv bulunduğu duyuruldu. Böylelikle Karadeniz’de toplam rezerv miktarı 405 milyar metreküp oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan sadece bu açıklamaları yapmadı. Hedefinde Akdeniz’de tansiyonu yükselten Yunanistan, Kıbrıs Rum Kesimi ve en çokta Avrupa Birliği vardı.

Fatih montaj gemisi Karadeniz’de Tuna-1 sahasında 85 milyar metreküp daha doğalgaz rezervi buldu.  Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni rezervleri açıklamak için çıktığı sondaj gemisinde Avrupa Birliği’ne (AB)Akdeniz mesajı verdi.

‘’Avrupa Birliği’nin Yunanistan ve Kıbrıs Rum kesiminin adeta esiri haline gelmiş olması en çok kendisine zarar veriyor’’ dedi .

85 MİLYAR METREKÜP YENİ DOĞALGAZ REZERVİ BULUNDU

Cumhurbaşkanı Erdoğan sondaj kulesi kumanda masasında canlı yayında izledi çalışmayı. Gemide ki incelemelerin ardından 85 milyar metreküp daha rezerv bulunduğu açıklamasını yaptı. Erdoğan bulunan bu toplam 405 milyar metreküp doğalgazın 2023 yılında çıkarılacağını ve vatandaşlarla buluşturulacağının müjdesini verdi.

Fatih montaj gemisi bakım için limana çekilecek. Ardından daha fazla doğalgaz rezervi için çalışmalarına devam edecek. Oruç Reis araştırma gemisi de yeniden Akdeniz sularına döndü. Erdoğan, Akdeniz ile ilgili yaptığı açıklamalarda şu ifadeleri kullandı;

ERDOĞAN REST ÇEKTİ

‘’Diplomasinin tüm yılları ile birlikte gücümüzün tamamını kullanmakta kararlıyız. Doğu Akdeniz’de barışı, huzuru ve istikrarı kurmanın tüm yolu Türkiye’nin ve KKTC’nin haklarına saygılı olmaktan geçer’’ dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hedefinde sadece Yunanistan ve Rum kesimi yoktu. AB ülkeleri de vardı. Almanya ve Fransa son açıklamalarında Türkiye’yi Akdeniz’de provokatif eylemlerle suçladı.  Erdoğan ise bu suçlamalara karşı rest çekti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan konu ile ilgili yaptığı açıklamalarda AB’ye seslenerek çifte standartlardan vaz geçin dedi. Türkiye’nin Akdeniz’de haklarını koruyacağını söyledi.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu