DünyaGündem

Azerbaycan ve Ermenistan’da savaş büyüdükçe kayıplarda büyümeye devam ediyor!

Ateşkes dinlemeyen, masum sivilleri, bebeleri katleden Ermenistan’ın son saldırısına Azerbaycan ordusunun yanıtı çok sert oldu. 7 kentle birlikte Fuzuli kentini işgalden kurtaran Azerbaycan ordusu, Ermenistan askerlerinin üzerine bomba yağdırdı. Ermenistan’a ait savaş uçakları düşürüldü, takları, cephanelikleri imha edildi. Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev’de sivilleri hedef alan Ermenistan’ı, ‘’size verecek cevabı, savaş meydanında vereceğiz’’ sözleri ile yer aldı.

Ermenistan gece yarısı sivilleri hedef aldı, Azerbaycan ordusu misliyle yanıt verdi. Ermenistan’a ait 2 Su-25 savaş uçağı ve 1 insansız hava aracını düşüren Azerbaycan ordusu, onlarca askeri sığınağı da imha etti.  Aliyev şu sözleri ile Ermenistan’ı uyardı;

AZERBAYCAN’DAN SİVİLLERE SALDIRMAYACAĞIZ MESAJI

‘’Ermenistan’ın faşist yönetimini uyarıyorum. Kendi isteği ile işgal ettiği topraklardan çıksın. Sonuna kadar kovalayıp onları topraklarımızdan atacağız’’ dedi.

Azerbaycan ordusu 1993 yılında işgal edilen Fuzuli kentini işgalden kurtardı. Böylelikle 8 kent Ermenistan ordusundan temizlendi. Savunma Bakanlığı, askeri birliklere yönelik yapılan saldırıların görüntülerini paylaştı. Ermenistan’ın sivillere yönelik yaptığı saldırılara karşı Azerbaycan, Ermenistan’ın yaptığı gibi sivil vatandaşlara saldırmayacaklarının altını çizdi. Aliyev, savaşlarını ancak savaş meydanlarında yapacaklarını vurguladı.

ERMENİSTAN’IN KAYIPLARI

Savunma hatlarını kıran Azerbaycan ordusu, Ermenistan ordusuna ait T model 72 tank, 2 Grant sistemi, 8 obüs topu ve mühimmat taşıyan 10 aracı imha etti. Ermenistan ordusuna ait 300 asker mevzilerini bırakarak kaçtı. Tüm cephelerde ilerleyişini sürdüren Azerbaycan, Ermenistan ordusuna ait 2 savaş uçağını düşürdü. İnsani ateşkesi ihlal ederek sivil kentleri bombalayan bir insansız hava aracı da etkisiz hale getirildi.

AZERBAYCAN’IN KAYIPLARI

27 Eylül 2020’de başlayan saldırının şiddetlenmesinin ardından iki ülke 10 Ekim’de Rusya’nın devreye girmesiyle ateşkes imzalamıştı. Geçen bir hafta süresince Ermenistan ateşkes dinlemedi ve sivil vatandaşları vurmaya devam etti.

Ermenistan saldırılarında bugüne kadar 60 Azeri öldürüldü 270 kişide yaralandı. 1.704 ev, 90 apartman ve 327 kamu binası kullanılmaz hale geldi.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu