EkonomiSON DAKİKA

Türk lirası saatler içerisinde yüzde 10’un üzerinde değer kaybetti!

DURSUN MÜSAVAT DERVİŞOĞLU (İzmir) – Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Bakanlar Kurulunun ardından yapmış olduğu açıklamalarla birlikte dün saatler içerisinde dakika dakika yükselen dolar kuru, 13 lira 50 kuruş seviyesiyle tarihinin en yüksek zirvesine ulaştı. Diğer bir ifadeyle, Türk lirası saatler içerisinde yüzde 10’un üzerinde değer kaybetti. Her gün bir önceki günden değil, artık her saat başı bir önceki saatten daha fakir hâle geliyoruz. Gün içerisinde doların hızlı yükselişi piyasalar tarafından endişeyle karşılanırken döviz büroları döviz alım satımını durdurdu, bankalar işlem yapamaz hâle geldi, emlak alımında tapudan boş dönenler oldu. Ayrıca, otomobil satışlarında 9 bin araç geri çekildi. Ham maddesinin önemli bir kısmı ithal olan gübre ve zirai ilaç şirketleri, bayilerine fiyat veremedi ve satışlarını geçici olarak durdurdu. Apple, Türkiye’deki internet sayfasından telefon ve tablet satışlarına geçici olarak ara verdi.

Benzine ve motorine bu geceden itibaren geçerli olmak üzere 1 liranın üzerinde rekor zam yapıldı. Sayın Erdoğan konuştukça dolar yükseliyor, enflasyon artıyor, milletimiz daha da fakirleşiyor. Artık, mızrak çuvala sığmıyor. Gerçekler zam olarak vatandaşlarımıza yansıyor, yoksulluk ve yokluk olarak da can yakıyor. Mutfaktaki yangın her geçen gün büyüyor. Yaşadığımız krizlerin sosyal bir hareketliliğe vesile olacağı bu durumda aşikârdır. Protesto ve gösteri elbette demokratik bir hak ve hürriyettir ancak bunların yasal zeminde gerçekleştirilmesi de hukuki bir mecburiyettir. Gece karanlığından istifadeyle atılan her adımın tıpkı kendisi gibi sonuçları da karanlıktır. Hükûmetin tüm bu olup bitenlerden ders çıkarması da en büyük temennimizdir.

Sokakta alınacak hiçbir mesafe yoktur. Geçmiş tecrübelerimizden anlaşıldığı üzere bundan istifadeciler, istismarcılar ve fırsatçılar yararlanır. İYİ Parti olarak milleti sokağa değil, seçim önümüze geldiğinde sandığa davet ediyoruz ve Genel Kurulu bu vesileyle saygıyla selamlıyoruz efendim.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

İçeriği Kesintisiz Görüntülemek İçin Lütfen Reklam Engelleyici Uygulamanızı Kapatınız...